elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

IBM ve ODTÜ'den Ortak Laboratuvar

IBM, akıllı toplum güvenliği çalışmalarının gerçekleştireleceği laboratuvarı ODTÜ ile birlikte kurdu.A- A+
11.12.2010 tarihli yazı 3489 kez okunmuştur.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, IBM'le üniversite olarak işbirliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi ve kurulan bu işbirliğiyle üniversitenin AR-GE potansiyelinin gelişeceğini söyledi.

IBM Danışmanlık Hizmetleri Kamu Sektörü Lideri Giovanni Aliverti de, dünya genelinde yaşanan doğal afetlerde akıllı toplum güvenliği çözümlerinin güvenlik ekiplerinin yönetimindeki önemli rolüne vurgu yaptı.

Laboratuvarda görüntü işleme, kablosuz sensör ağları, çoklu ortam sistemleri, semantik bilgi işleme ve veri madenciliği gibi konular üzerinden akıllı toplum güvenliği çalışmalarının yapılacağını söyleyen ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Yazıcı, ''İnanıyorum ki, bu laboratuvarda çevreden, petrole, jeoloji mühendisliğinden, elektronik mühendisliğine tüm alanlardaki akademisyenler kendilerine yer bulacaktır'' dedi.

Ortak laboratuvar kurma çalışmalarının 7 ay önce başladığını belirten Yazıcı, erken uyarı tetikleme sistemleri ile görüntü ve video akışının işlenmesi konularında iki taslak projeleri olduğunu ve bunları yakın zamanda uygulayacaklarını ifade etti.

Laboratuvarda IBM tecrübesini ve ODTÜ akademisyenleri ile toplum güvenliği alanında çalışmalar yapılacağını bildiren IBM Orta ve Doğu Avrupa ve Türkiye Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel, toplum güvenliği konusunda terör ya da suç bilimi gibi konularda araştırmaların yapılmayacağını söyledi.