elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

'Hezarfen Projesi' Toplantısı Kocaeli'nde Yapıldı

Türk Patent Enstitüsü, KOSGEB, Kocaeli Sanayi Odası ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliği ile, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin rekabetçi yapılarının güçlendirilmesi ve yenilikçi yönlerini geliştirmelerine katkı sağlanması amacıyla oluşturulan 'Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi' toplantısı, 12.05.2011 tarihinde Kocaeli Sanayi Odası Meclis Salonu'nda yapıldı.A- A+
12.05.2011 tarihli yazı 2673 kez okunmuştur.

Toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün yanı sıra Türk Patent Enstitisü Başkanı Prof.Dr. Habib Asan, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sayın Habip Asan, Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesinin önemli katkılar sağlayacağını vurguladı ve proje ile ilgili çok yönlü çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

2011 yılında bu proje ile ilgili olarak Kocaeli'nin pilot il olarak seçildiğini belirten Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; 'Hezarfen Projesi'nin bu yıl odamız işbirliği ile Kocaeli firmalarına yönelik yapılmasından duyduğumuz memnuniyetimizi ayrıca belirtmek isterim. 2010 yılı verilerine göre ülkemizde üretilen her 3 araçtan biri Kocaeli'nde üretilmektedir' dedi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise, KOBİ'lerin geliştirilmesi açısından Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi'nin çok önemli olduğunu ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti; 'Günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için; KOBİ'lerin ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. Bunun için karşımıza çıkan vazgeçilmez unsur 'inovasyon'dur. Özellikle KOBİ'lerin yapılarından dolayı sahip oldukları bazı dezavantajların üstesinden gelip, rekabetçi ve hızlı değişen ortamda fark yaratarak sürekliliklerini devam ettirebilmeleri, onların yapacakları inovasyonlarla yakından ilişkilidir.'

Tüm dünyada sanayi ve bilişim sektörünün teknoloji geliştirme ve inovasyona yatırım yapmasında devlet desteklerinin itici güç olduğunu söyleyen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, ülkemizde de sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge'nin desteklenmesi için devlet tarafından ayrılan pay, Ar-Ge yasasıyla birlikte gün geçtikçe artığını kaydetti.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan; 'Ar-Ge'ye verilen önem ve destek ile yenilikçiliğe odaklanma KOBİ'lerimizin sanayi alanında geleceğin daha da yoğunlaşacak rekabet ortamında ayakta kalmalarını sağlayacak iki temel belirleyicidir. Ülkemiz KOBİ'lerinin ihtiyaçları ve sınırlı kaynakları düşünüldüğünde inovasyonun özel olarak desteklenmesi gerektiği daha iyi anlaşılacaktır.' dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'de konuşmasında, gelişmiş ve geri kalmış ülkeler arasında en önemli farkın bilgi düzeyinin oluşturduğunu belirterek; "Bilgileri daha fazla olan ülkeler her zaman birkaç adım önde bulunuyor. Teknoloji ve Tasarımı Geliştirme çok önemlidir. Binlerce otomobili üretirken en fazla kar tasarımdan elde edilebilir.Yenilikçilikte KOBİ'lerimiz lokomotif görevini üstlenmelidirler. "Yeni Şeyler Yapmak" sloganı ile yenilikçi olmayı hedeflemeliyiz. Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesini Ankara'da ilk uygulamamızda başarı sağlayınca bu projeyi ülke geneline yaygınlaştırmayı kararlaştırdık" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Asan ile Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi'nin uygulanmasına dair işbirliği protokolü'nü imzaladılar.

İmza töreni sonrası söz konusu işbirliğinin anısına Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e, Türk Patent Enstitisü Başkanı Prof. Dr. Habib Asan'a ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'a plaket takdim edildi.

Toplantının son bölümünde, ülkemizde sınai mülkiyet alanında var olan potansiyelin kamusal sorumluluk ilkesi ile sistematik olarak daha etkin ve örgün bir yapıya kavuşturulması, firmaların marka, patent ve tasarım konularında Avrupa Birliği (AB) yolunda artan rekabet koşullarında öne çıkmalarının sağlanması yoluyla ürünlerin ve hizmetlerinin korunmasında başarının ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla, Türk Patent Enstitüsü veri tabanlarının taranması neticesinde Patent, Faydalı Model, Marka ve Endüstriyel Tasarım dallarında en fazla başvuru yapan, Kocaeli ilinde ilk 3 içersinde yer alan firmalar ödüllendirildi.Kaynak: KOSGEB