elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

GE, Artesis'in Hisselerini Satın Alıyor

GE Energy (General Electric), merkezi İstanbul’da bulunan Artesis Teknoloji Sistemleri’nin hisselerinin bir kısmını devralıyor.A- A+
01.10.2010 tarihli yazı 4362 kez okunmuştur.

GE, Avrupa'daki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor. GE Energy'nin Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe, Artesis ile yapılan ortaklığın, GE'nin ülkede yenilik ve teknoloji alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Artesis'in kurucusu ve CEO'su Ahmet Duyar da, 'GE ile yaptığımız sözleşme, teknolojimizin endüstriyel tesislerin üretkenliğinin artırılmasına yaptığı katkının tanınması sağlayacak. Artık, tüm dünya çapında müşterilerimize daha iyi hizmet edebileceğimiz bir konumdayız' diye konuştu.

Bilimadamları geldi

Türkiye'nin en önemli araştırma-geliştirme merkezlerinden birine sahip olan Arçelik, 1999 yılında Ar-Ge'sini Artesis adı verilen bir şirkete dönüştürdü. Tersine beyin göçüne de öncülük ederek başta ABD'de çalışan Prof. Dr. Ahmet Duyar olmak üzere herbiri alanında uzman bilimadamlarını çatısı altına topladı. Şirketin kuruluş amacı ise teknoloji ihraç etmek olarak belirlendi.

Geliştirdiği ürünleri dünyaya ihraç edeceği için Arçelik, Amerika'da da önemli adımlar attı. Arçelik, uzun vadede geliştirdikleri teknolojileri insan sağlığı ile ilgili alanlarda da kullanmayı planlıyordu. Arçelik'te teknoloji geliştiren ekibin başında ABD'de çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yapan ve NASA, ABD Ordusu ve Florida Eyaleti gibi kuruluşların projelerini yürüten Ahmet Duyar bulunuyor. Duyar, bilim ve teknolojiye yaptığı olağanüstü katkıları nedeniyle Eyalet Valiliği Ödülü de aldı.

2005'te devredildi

2005 yılında Arçelik, Artetis Teknoloji Sistemleri hissesini satma kararı aldı. Artesis tarafından kullanılan markaların da Ahmet Duyar'a devredileceği belirtilen açıklamada, satış sözleşmesi, marka devir sözleşmesi ve devredilen hisse senetlerinin ciro işlemleri de dahil olmak üzere, gerekli her türlü işlem yerine getirildi.Hürriyet