elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Verimli bir enerji geleceğine yatırım

2. Avrupa Bölgeleri Enerji Günü: Avrupa bölgeleri verimli bir enerji geleceğine yatırım yapıyor. Ortaklıklarının 2. yılında Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) ve GE Energy, Avrupa ve bölgeleri için yeni ve verimli bir enerji geleceğini desteklemeye devam ediyor.A- A+
13.04.2011 tarihli yazı 3993 kez okunmuştur.

Alanında bir ilk olan Avrupa Bölgeleri Enerji Günü'nün 2'ncisi, 12 Nisan tarihinde Brüksel'de gerçekleşti. AER ve GE Energy tarafından organize edilen bu etkinlik, bölgesel enerji politikalarının yenilenmesinde önemli bir adımı temsil ediyor.

Baden-Württemberg bölgesinin ev sahipliğini yaptığı etkinlik, yerel yöneticiler ve Avrupa enerji uzmanlarını bu yılın 'Sürdürülebilir enerjiye yatırım – Büyüme ve yenilik için itici güç olarak bölgeler' teması altında bir araya getirdi. Avrupa ve bölgesel bakış açısından enerji yatırımlarının tartışıldığı, politika önerilerinin oluşturulduğu,etkinlikte, bölgesel oyuncuların önemi vurgulanarak tüm Avrupa'daki iyi bölgesel uygulamalardan örnekler sunuldu.Avrupa Bölgeler Asamblesi Başkanı Michèle Sabban, 'Bu etkinlik, bütün paydaşlara Avrupa Bölgelerinin enerji tehditlerine nasıl göğüs gerdiğini ve sürdürülebilir bir gelecek hazırladığını gösterdi. Genelde olduğu gibi, bakış açısının değiştirilmesi gelen değişimlerin takdir edilmesini ve her tarafa yayılan karamsarlıktan kurtuluşu sağladı,' dedi.

GE Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Başkanı Ricardo Cordoba 'GE-AER ortaklığı için önemli bir aşamayı temsil eden. bu etkinliğin bölgeler arasında enerji geçişini hızlandıracağına ve Avrupa düzeyinde enerji sürdürülebilirliği için faydalı olacağına inanıyoruz. Bölgeler özellikle tüm vatandaşların günlük yaşantılarını etkileyen enerji konusunda geleceklerini sorumlu ve bağımsız bir şekilde kendi ellerine almalıdır' dedi.

Avrupa Bölgeleri Enerji Günü, azalan fosil yakıt kaynakları, enerji kıtlığı ve iklim değişimi ile benzeri yaşanmamış bir enerji krizinin eşiğinde olan, bölgesel ve kamu-özel sektör işbirliğinin başarısını kanıtlıyor. Devletler enerji sorunlarını belirlemekte zorlanırken bölgeler, endüstri ile beraber hareket ederek bu sorunlarla daha etkili mücadele etmektedirler. Güney Danimarka'daki açık deniz rüzgâr kümelerinden, Hampshire'daki (BK) yenilikçi atık ısı kurtarma sistemlerine, Açores'deki (P) elektrikli arabalardan, Baden-Württemberg'in (A) orta ölçekli kurumlarında kullanmaya başladığı etkin enerji önlemlerine ve Maramures'in (RO) bölgesel enerji ajansının somut enerji yönetim faaliyetlerine kadar, Avrupa Bölgeleri Enerji Günleri, Avrupa'nın her köşesinden gelen bu yenilikçi öyküleri paylaşarak, yeşil enerji kavramlarını özendiren bölgesel yaratıcılığı gün ışığına çıkarıyor. Akıllı kalkınma ve sözleri uygulamaya dökmek konusunda, Avrupa kesinlikle bölgelerden ilham almalıdır.
GE Energy ve AER hakkında


Mayıs 2009'da, Avrupa'nın en büyük bölgesel ağı Avrupa Bölgeler Asamblesi ve Avrupa ve dünyadaki tanınmış küresel oyuncu GE Energy, günümüzde Avrupa bölgelerinin karşılaştığı iklim değişikliği meselelerini ele almak ve olası çözümleri ortaya koymak amacıyla ortaklaşa girişimleri olan 'Avrupa Bölgeleri Enerji Günü'nü başlattılar. Yerel yöneticilerle Avrupa enerji uzmanlarını bir araya getirecek ilk zirve olan bu etkinlik, Belçika'nın Brüksel kentinde 2010 Nisanının sonundan itibaren her yıl düzenlenecektir.Avrupa bölgeleri kendi topraklarında uygulamaya koyulacak enerji çözümlerinin seçiminde kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle AER Başkanı Michèle Sabban ile GE Energy Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Başkanı Ricardo Cordoba, bölgesel Avrupa düzeyinde iklim değişikliği sorunlarına değinmek üzere güçlerini birleştirdiler. Bu ortaklık, küresel tanınırlığa sahip enerji uzmanları ile bölgesel karar alıcı kamu görevlileri arasında eşsiz bir buluşma noktası oluşturmakta ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin enerji ve çevre stratejisini desteklemekte ve tüm Avrupa bölgeleri için enerji alanında örnek bir uzmanlık ve çözüm merkezi oluşturmaktadır.Avrupa Enerji Zirvesi'nin programına AER sitesinden (www.aer.eu) ulaşılabilir.