elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektriksel Ölçüm Cihazları - 2. Bölüm

Testo’nun yenilikçi elektriksel ölçüm cihazları, olağanüstü düzeyde kullanım kolaylığı ile öne çıkarken, tamamen yeni teknolojileriyle yeni standartlar belirliyor. "Elektriksel Ölçüm Cihazları" yazı dizimizin bu bölümünde "Akım/Gerilim Test Cihazı", "Gerilim Test Cihazı" ve "Temazsız Kontrol Kalemi"ni inceleyeceğiz.A- A+
08.11.2016 tarihli yazı 45717 kez okunmuştur.
Testo'nun, tüm önemli ölçümler için 5 ürün grubu hakkında detaylı bilgileri aktardığımız "Elektriksel Ölçüm Cihazları" yazı dizimizin 1. Bölümü'nde "Pens Ampermetre" ve "Dijital Multimetre"yi incelemiştik. Bu bölümde ise Akım/Gerilim Test Cihazı, "Gerilim Test Cihazı"nı ve Temassız Kontrol Kalemi"ni inceleyeceğiz. 
 
 
Günlük ölçümlerinizi daha önce olmadığı kadar kolay ve güvenli yapın
 
 

Akım/Gerilim Test Cihazı - testo 755


Akım ölçen ilk gerilim test cihazı: testo 755-1. Sadece tek bir cihaz kullanarak, elektrik devreleri ve sistemlerini gerilim ya da enerji kesimi için test edebilir, akım akışını ya da akım tüketimini ölçebilir ve süreklilik testi yapabilirsiniz. Proses içerisinde, testo 755-1 gerilim test cihazı tüm elektriksel parametreleri otomatik belirler ve seçer: herhangi bir seçim olmadan siz sadece ölçüme başlarsınız. Kullanıcı dostu ölçüm uçları, hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilir. Böylece hasar durumunda bütün cihazın değiştirilmesi gerekmez. Karanlık ölçüm noktalarının aydınlatılması için kullanılan entegre feneri ile çok pratiktir.
 
Akım Ölçen İlk Gerilim Test Cihazı


  Otomatik ölçüm parametresi algılama
► DIN EN 61243-3:2010 gerilim test cihazı normuna göre sertifikalı
► Elektrik devresini kapatmadan ya da ayırmadan ölçüm alabilme
►  Ölçüm noktası aydınlatması
►  Değiştirilebilir ölçüm uçları

Türünün ilk örneği: son standarda uygun ve aynı zamanda akım da ölçebilen gerilim test cihazı. Bu şu anlama gelir:

İki cihaz hemen hemen günlük tüm elektrik ölçümleri için uygundur. Her kullanımda otomatik olarak doğru ayarları seçerler ve böylece tehlikeli olabilecek yanlış ayarları önlerler.

Her iki model de, gerilim /enerji kesimini belirlemek, akım ve direnç ölçmek ve süreklilik testi için tüm önemli fonksiyonlara sahiptir. 

testo 755-2 modeli, 1,000 V’a kadar geniş akım aralığı ve tek kutuplu faz testi ve döner manyetik alan ölçümü gibi özel fonksiyonları ile farklılaşır.


TestoSis satış sonrası platformu için tıklayınız


 


testo 755 Akım-Gerilim Cihazı Uygulama Görselleri


 
Şekil 1: Kompresörde Gerilim ÖlçümüŞekil 2: testo 755 ile Bir Dış Soğutma Ünitesi Üzerinde Akım ÖlçümüŞekil 3: testo 755 ile Bir Isı Pompası Üzerinde Gerilim TestiTablo 1: testo 755 - Akım/Gerilim Test Cihazı Model Karşılaştırması
 Testo Online Alışveriş Sitesi için tıklayınız.


 

Gerilim Test Cihazı - testo 750

 
Gerilim test cihazı, testo 750 ailesinin üç modeli çok yönlü bir LED ekrana sahip ilk cihazdır. Ekran her pozisyondan görülebilir ve eşsiz fiber optiği sayesinde ideal gerilim göstergesidir. Her üç model de son gerilim test cihazı standardı EN 61243-3:2010’u karşılar ve CAT IV uyarınca güvenlik özelliğine sahiptir. Cihazların gerilim testi, süreklilik testi ve döner manyetik alan ölçümü için önemli fonksiyonları vardır.

 
Her yerden rahatlıkla okunabilir
 

testo 750-2 aynı zamanda tek kutuplu gerilim testi için de uygundur ve RC tetik fonksiyonu ile birlikte bir fenere sahiptir. Titreşimli yük butonları tetik testinin yanlış yürütülmesini önler. Tüm bunlara ek olarak,

testo 750-3 akım ölçüm verilerini göstermek için LCD ekranla donatılmıştır.
 Net, patentli çok yönlü ekran
 Optimum gerilim ölçümü için fiber optik teknolojisi
 Güvenli tutuş için kaydırmaz halka
 Ergonomik şekil

 CAT III ve CAT IV standartları ile uyumlu
 Ölçüm noktası aydınlatması 

testo 750 Uygulama GörselleriŞekil 4testo 750 ile Bir Isıtma Sistemindeki Arızayı Belirleme


Şekil 5: Kompresörde Gerilim Ölçümü


Şekil 6: Kazanda Gerilim Ölçümü


Şekil 7: Şalt Dolabında Gerilim Ölçümü


Tablo 2: testo 750 Teknik Bilgi
Tablo 3: Gerilim Test Cihazı Model Karşılaştırması
Temassız Kontrol Kalemi - testo 7451,000 V’a kadar ölçüm aralığı ile temassız kontrol kalemi özellikle herhangi bir şüpheli arıza kaynağının hızlı kontrolü için çok uygundur. Alternatif akım belirlendiğinde, testo 745 net bir görsel ve sesli sinyal yoluyla uyarı verir. Güvenilirliği arttırmak için kontrol kalemi, yüksek-frenkanslı parazit filtresine sahiptir. Ayrıca IP 67’ye göre su ve toz geçirmezdir.

 

Sektördeki ilk ve tek “bluetooh” özelliklli cihaz, kontrol kalemi için; frekans filtreli ve çift kademeli hassasiyet özellikleri sayesinde, normal bir kontrol kaleminin fonksiyonları haricinde, zemin/duvar altından geçen hatlar arasında, “sadece “ elektrik hatlarına duyarlı olması ve her metal için öterek, yanılmaların engellenmesi öne çıkan özelliklerindendir.

 
Yüksek Frekanslı Paraziti Filtreler

 
 Yüksek-frekanslı parazit sinyallerini filtreler
 Ayarlanabilir hassasiyet
 Görsel ve sesli sinyal
 Ölçüm noktası aydınlatması
 IP 67’ye göre su ve toz geçirmez

 CAT III ve CAT IV standartları ile uyumlu
 

testo 745 Uygulama GörselleriŞekil 8testo 745 ile Bir Tevzi Kutusu Üzerinde Gerilim Kontrolü


Şekil 9: Bir Kompresör Üzerindeki Gerilim Kaynağının İlk Testi


Şekil 10: Elektrik Kabinlerinde Gerilim Testi

 
Tablo 4: testo 745 - Teknik Bilgi
 

 
 
Kaynak:
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar