elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceğin Yakıtı |
Hidrojen Enerjisi

Sınırsız olan insan ihtiyaçları ve bunun yanında sınırlı olan fosil kaynaklar hızla tükenirken , hızla tükenmesinin yanında fosil kaynaklarda artan fiyatlar üreticinin alternatif kaynaklara yönelmesini neden olmuştur. Alternatif enerji kaynaklarından olan hidrojen enerjisi 21. yüzyılın en önemli enerji kaynakları arasında gösteriliyor.A- A+
08.03.2013 tarihli yazı 24966 kez okunmuştur.

Hidrojen Nedir?


Hidrojen çok uzun zamandan beri bilinen  ve ne kadar önemli olduğunun farkına varılan bir elementtir.  Yapı olarak basit ve çok kullanılan bir elementtir. Kokusuz, renksiz , hafif ve tamamen zehirsizdir. H sembolü ile gösterilir. H-H =H2 (hidrojen) gazını oluşturur. 

Hidrojen Enerjisi 


Sınırsız olan insan ihtiyaçları ve bunun yanında sınırlı olan fosil kaynaklar hızla tükenirken , hızla tükenmesinin yanında fosil kaynaklarda artan fiyatlar üreticinin alternatif kaynaklara yönelmesini adeta zorunlu hale getirmiştir. Alternatif bir enerji olan hidrojen enerjisi insan sağlığına ve çevreye zararı yoktur. Gelişen teknoloji ile bu enerjiyi hayatımızın bir çok alanında kullanabiliriz.

 

Hidrojen Nasıl Elde Edilir? 


Hidrojen gazı elde edilme yöntemlerinin en önemlisi suyun elektrolizi ile oluşur. Suyun elektrolizi  H2O  → H2 +1/2O2 şeklinde gerçekleşir. Bu tepkime için dışardan elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. 

Hidrojen Gazından Elektrik Üretimi


Hidrojen gazından elektrik çeşitli şekillerde olabilir ancak iki önemli reaksiyon vardır.

Yakma ile elektrik üretimiHidrojen yanıcı bir maddedir. Benzin ve doğalgaz gibi yakılabilir. Hidrojen gazı için hidrojen gaz türbinleri ve içten yanmalı motorlar mevcuttur.

Yakıt Pili Olarak Kullanma: Hidrojen ve havadaki oksijen birleştirilerek elektrik akımı elde edilebilir.

 

Hidrojen Gazının Depolanması 


♦ Basınçlı gaz olarak depolanması

♦ Sıvı olarak depolanması

 Metal hidrid şeklinde depolanması

 

Hidrojen Enerjisinden Yararlanılma
 

Hidrojen enerjisine verilen önem son yıllarda giderek artmaktadır. Uçaklarda ve araçlarda ,taşımada, hastanelerde ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır.Şu an Avrupa'da belirli devletler hidrojen dolum istasyonlarının altyapılarını ve çeşitli projeler ve bu projeler için gerekli fonları oluşturmuş bulunmaktadırlar.


Kaynak: www.eie.gov.tr

 

Mehmet Veysel  ŞENGEL Mehmet Veysel ŞENGEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.