elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın Önceden İki Uydusu mu vardı?

NASA'ya ait Ay Keşif Uydusu (LRO) adlı robotik uzay aracının, Ay'ın hiç güneş ışığı almamış bazı bölgelerine ilişkin gönderdiği görüntüler gökbilimciler arasında yeni bir tartışmaya yol açtı. “Dünyanın iki tane mi uydusu vardı?” Eğer bu doğruysa diğer uydumuza ne oldu? Detaylar haberin devamında.A- A+
11.07.2013 tarihli yazı 13828 kez okunmuştur.
Geceleyin gökyüzünde bir değil de iki tane ay gördüğünüzü düşünün. Belki bu düşünce size ilginç gelebilir ama 4 milyar yıl önce Ay dışında bir kardeş uydunun daha Dünya yörüngesinde döndüğü tahmin ediliyor.
 

                     
Bu teori ilk olarak 2011’de Nature dergisinde yayınlandı. Telegraph’ın haberine göre önümüzdeki Eylül ayında Santa Cruz’da yapılacak olan Royal Society Konferansı’nda Ay ile ilgili konular görüşülecek ve bu ikinci Ay teorisi Arizona State Üniversitesi'nden Prof. Karl Asphaug tarafından gündeme getirilecek. Prof. Asphaug yaptığı açıklamada “Dünya haricinde uydusu olan tüm gezegenlerin birden fazla uydusu var. Sadece aralarında Dünya bir tane uyduya sahip. Bu çok garip bir durum. Bu durum bir şekilde açıklığa kavuşturulmalı” dedi.

 
► İlginizi Çekebilir : Uydu Haberleşmesine Giriş
 
 


Gökbilimcilerin tahminlerine göre Dünyamızın uydusu Ay, Dünya’nın milyarlarca yıl önce 1,200 kilometre çapında Mars büyüklüğündeki bir gezegenle çarpışmasından savrulan parçaların birleşmesiyle oluştuğu tahmin ediliyor. Aynı şekilde o savrulan parçalardan ikinci bir uydumuz daha oluştu. Gelgit kuvvetleri ve Güneş çekim kuvvetleri ikinci uydunun yörünge hareketini bozarak hareketini düzensiz kıldı. Sonra bilinmeyen bir zamanda Ay ile çarpıştı ve yok olan küçük uydunun kalıntıları Ay’ın karanlık yüzüne serpildi. Bu yüzden Ay’ın Güneş görmeyen kısmı engebeli ve dağlık olduğu tahmin ediliyor. Ay’ın Dünya’nın görmediği yüzüyle ilgili NASA’ya Ay Keşif Uydusundan(LRO) gelen fotoğraflarda iki yüzünün birbirinden çok farklı olduğu görülüyor. Gök bilimciler, Ay’ın iki yüzü arasındaki bu büyük farklılığın nedeni  olarak bunu düşünüyor.
 
Ay ile kardeş uydunun çarpıştığı tahmin ediliyor.Kısaca özetleyecek olursak;  Gök bilimciler, Dünya’nın sahip olduğu ikinci uydunun yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Ay’a çarparak yok olduğunu öne sürüyor. Bu teoriye göre, Dünya’nın ikinci uydusu yaşanan çarpışmanın ardından parçalara ayrılarak, Ay’ın “karanlık yüzüne” yayıldı.


Massachusetts Institute of Technology'de(MIT) jeofizik profesörü olan Dr. Maria Zuber, BBC’ye yaptığı açıklamada “İkinci ay ile ilgili birçok kanıt aradık ama tamamen gerçeğiyle uyuşan ikinci bir Ay’ın iç yapısının ortaya atılan özelliklerinden hiçbirini göremedik. Fakat henüz elimizde çok güçlü bir kanıt olmasa da NASA GRAIL henüz bu iddaayı reddetmedi de” dedi.

Kaynak: 

► huffingtonpost.com
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.