elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yunus Pingerler |
Okyanuslardaki Gelecek

Dolphin Pinger, hem balıkçıların ağlarına zarar veren yunusları durdurabilmek hem de ağlara takılan yavru yunusları koruyabilmek için tasarlanan teknolojik bir cihazdır. Ayrıntılar haberimizde...A- A+
16.10.2015 tarihli yazı 6707 kez okunmuştur.
70 kHz Yunus Pingerler

► "Yunus Pingerler" FutureOceans Firması tarafından ticari balıkçılar düşünülerek, özel olarak tasarlanmış bir yunus uyarıcı cihazdır.

► 2009 Yılında ABD’deki Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ile işbirliği içinde tasarlanmış ve imal edilmiştir.

► Yunus Pingerler'ı 145 desibel gücünde ve 300 m/s hızında her 4 saniyede bir 70 kHz sinyal yayarlar.

► Portekiz’de devam eden çalışmada 2011 yılında yunus pingerlerin kullanılması ile plajlarda avlanan gırgır teknelerinin hedef dışı avlanmasında %100 azalma olduğu gözlemlenmiştir. Portekiz bayraklı gırgır tekneleri ve diğer avlanan balıkçı tekneleri ise bu çalışmalarda Yunus Pinger kullanarak hedef dışı yunus avcılığında genel olarak %70 azalma göstermiştir.
 ►İlginizi Çekebilir: ABD'nin Yeni Oyuncağı | Casus Balık


► En küçük ve en hafif pinger olarak kullanılmaktadır ve ticari balıkçılar tarafından oldukça destek görmektedir. Fakat çok yaygın değildir.

► Bir kalem boyundan da küçük olan bu yunus uyarıcı Pingerler, ağlara dikiminin kolaylığının yanı sıra okyanuslardaki ve denizlerdeki ekolojik dengenin bozulmasına engel olacaktır ve istenmeden yapılan yunus ve balina avcılığının önüne geçilecektir.Yunus Pingerlar Nasıl Çalışır?
 
► Yunus Pingerler, yunus türlerinin en iyi işitme aralığında olan 70kHz sinyal yayarlar.
 
► Sinyal bir alarm gibi çalışır ve balık ağlarında çalışır durumda bulunması halinde uyarıcı bir etkiye sahip olduklarından birçok yunus ve balina türünün ağa yaklaşmasını engeller.
 
► Yunus Pingerler uzun ömürlü, değiştirilebilir fakat şarj edilemeyen lityum iyon pil kullanırlar.
 
► Yunus Pingerlerin pillerinin enerjisi günde 12 saat kullanıma bağlı olarak 12 ay sürmektedir.
 
► Piller çok kolay bir şekilde, pingerin iki ucu sökülerek değiştirilebilir.

 

Yunus Pingerlar Nerelerde Kullanılır?
 
► Solungaç ağlarında
► Gırgır ağlarında
► Su ürünleri işlemlerinde ve birçok balık avcılığında kullanılabilir.

Yunus Pingerleri ticari balıkçı teknelerinde yaşanan sert koşullar göze alınarak tasarlanmıştır. Eğer kuru bir ortamdaysa otomatik olarak kapanır ve ping işlemi durur. Diğer balıkçılık ekipmanları gibi Pingerlerde de temiz su ile yıkama yapılmasında asla bir zarar yoktur. Piller değiştirilirken O^ halkası kontrol edilmeli, yıpranan ve eskiyen yerlerin onarılması ya da değiştirilmesi gerekir. Ayrıca her yıl silikon bazlı bir gres yağ O^ halkasına hafifçe sürülmelidir.

 


Kaynak:

►FutureOceans

Yazar: Berkan Arslan

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.