elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde İnovasyon Patlaması Yaşanıyor

Son yılarda yenilenebilir enerji sektörü hızla büyümektedir. Bu büyümeye özellikle enerji teknolojileri alanındaki yenilikler ve ar-ge çalışmaları damgasını vurmakta. Sadece yenilenebilir enerji alanında ABD'de alınan patent sayısı 2009 yılında 1000'den fazla olmuştur. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
18.10.2013 tarihli yazı 11983 kez okunmuştur.
MIT ve Santa Fe Enstitüsü'nün raporuna göre yenilenebilir enerji teknolojisinde alınan  patent sayısı son 10 yılda hızla artmış durumda. Çalışmaya göre bu hızlı büyüme araştırma ve geliştirme yönündeki yatırımlar için oldukça teşvik edici düzeyde. Indiana Üniversitesi  yüksek lisans öğrencisi  Luís Bettencourt ve ekibinin olşturduğu veritabanına göre 1970-2009 yılları arasında 100'den fazla ülkede enerji teknolojileri alanında 73.000'den fazla patent bulunmakta.
 
 

Bu veritabanı dünya üzerinde hangi ülkelerin enerji teknolojsinde inovatif çalışmaların nasıl yapıldığını içermekte. Ayrıca istatistiksel analizlere göre yenilenebilir teknolojilerde dünya üzerinde ar-ge ve patent alanında önceki yıllara göre sürekli artış olmakta. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi teknolojisindeki inovatif çalışmalar göze batan bir artış gösterirken, nükleer ve fosil yakıt teknolojisindeki gelişmeler daha mütevazi bir artış gösterdi. Örneğin 2004-2009 yılları arasında güneş enerjisi için yıllık ortalama büyüme %13 iken, rüzgar enerjisi için bu ortalama %19 oranında artmıştır.
 

Genel olarak, ABD'de 2009 yılında  yenilenebilir enerjide alınan patent sayısı 1.000 'den fazla olmuştur. 1970'li ve 1980'li yıllarda, yaşanan petrol krizlerinin ardından bu alanlarda araştırma yapılması için ayrılan fon miktarı da tatmin edici düzeyde artmış durumda. Ayrıca,yenilebilir enerjinin piyasada büyümesi için hükümet sübvansiyonları, teşvikler ve vergi indirimleri daha cazip hale getirilmiştir.
 
Özellikle üretim sürecinde yeterince inovatif olmadığı konusunda eleştirilen Çin’de de son birkaç yılda birçok şirket ve mucit tarafından açılan patentlerin sayısı artmış durumda. Bu tür yenilikçi teknolojilerin uygulanmasında ar-ge yatırımları oldukça önemli bir yere sahip. Örneğin, bilgisayar gibi köklü tüketici potansiyeline sahip teknolojiler için endüstri tarafından uygulamaya geçiş oldukça hızlı olabilmektedir. Fakat daha az köklü ve daha az görünür teknolojiler için bu işlem uzun sürebilmektedir.
 


►İlginizi Çekebilir: Güneş Enerjili Uçaklar
 
Bettencourt'a göre  yeni teknolojilerin gelişmesi genellikle uzun süre  gerekli ve bu tür inovatif teknolojileri piyasaya daha çabuk adapte etmek için de kamu ve özel sektör yatırımcılarının erken davranması gerekmektedir. "Bu, cep telefonu gibi birçok tanıdık teknolojilerde oldu, bu yaygın uygulamalar yenilenebilir enerji teknolojilerinde neden olmasın?'' açıklamasında bulunuyor. Wisconsin Üniversitesi'nde kamu işleri ve çevre çalışmaları doçenti Gregory F. Nemet ise, enerji teknolojilerinde yeniliklerin uygulanmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yapmakta. Araştırma, Ordu Araştırma Bürosu, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, Ulusal Bilim Vakfı ve Solomon Buchsbaum Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. 
 

Kaynak


►MIT

 
Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.