elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Raporu |
2016

Yenilenebilir enerji kullanımındaki artış, düşen teknoloji fiyatları ile daha az maliyetle yatırım yapılabileceği olgusunu doğurdu. Peki, bu senaryo göz önüne alındığında ve yüzde yüz yenilenebilir olma sözü veren daha fazla şehir ile yeşil enerji; fosil yakıtlara ciddi bir rakip olarak görülmeye hazır mı? 2016 yılı raporunda belirtilen verilere göre haberimizi sizler için derledik.A- A+
25.04.2017 tarihli yazı 8324 kez okunmuştur.
Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Frankfurt School-UNEP İş birliği Merkezi ve Bloomberg Yeni Enerji Finansı tarafından yayınlanan güncel bir araştırmaya göre, yenilenebilir güç kapasitesi kurulumu geçen yıl rekor seviyeye ulaştı. Küresel güç kapasitesine 138.5 gigawatt güç eklenip yaklaşık 16 eş değer kapasitede Dünya'nın en büyük mevcut elektrik üretim tesislerinin birleşiminden oluşmaktadır. 
 
Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi, güneş panellerinin ve rüzgâr türbinlerinin düşen maliyetinden ötürü, yeni elektrik üretim kapasitesindeki bu artışın önderleriydi; Bu kaynakları; biyokütle ve enerji atığı, jeotermal enerji, hidro enerji ve deniz kaynakları gibi diğer yenilenebilir kaynaklar takip etti. Özellikle 2016 yılında, güneş enerjisi yatırımlarında çok büyük bir miktarda artış oldu; güneş enerjisi kapasitesi ilaveleri 75 gigawatt'a ulaştı ve ilk kez bu enerji kaynağının diğer enerji üreten teknolojilerden "önemli ölçüde daha fazla" olduğu ortaya çıktı.


 

Yenilenebilir Enerjiyi Koruma

ABD'de, güneş enerjisi, son on yılda güneş panellerinin fiyatındaki düşüşle, yüzde 38 oranında büyüdü. Rüzgâr gücünün kullanımı ise yüzde 19 oranında büyümüştür.
 
Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın grup lideri A.J. Simon, "Yenilenebilir enerji için cömert teşvikler, rüzgâr çiftliklerinin kurulması ve inşa edilmesinde geliştirilmiş "know-how" ile birleşince, bu sektörde büyüme için olumlu bir çevreye sebep oldu” dedi. 
 
Yeşil enerji savunucularının bunu onaylamasının bir başka nedeni de geçen yıl yenilenebilir enerji üretimi, 1.7 gigatonluk karbon dioksit emisyonunu (bir yılda 211.233.570 otomobilin emisyonuna eşdeğer) engellemesindendi. Yetkililer, "bu kurulumlar yapılmamış olsaydı dünyanın sera gazı problemleri önemli ölçüde daha kötü olabileceğini" belirtti.


 

Sayıların Ötesinde

Bu rakamlar, yenilenebilir enerjiye küresel olarak kaymayı desteklese de büyük ölçekte uygulamak için hala zorluklar bulunmaktadır. Başlangıç için, son beş yıldır büyüme rakamları artsa dahidrojen hariç yenilenebilir enerji, geçen yıl toplam küresel elektrik üretiminin %11,3'ünü oluşturuyor.
 
Yenilenebilir enerjinin uygulanmasına dair çeşitli zorluklar vardır. Bunlardan biri de güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisini depolayabilen ve güvenilir bir güç kaynağı haline getirebilen geniş bir depolama teknolojisi bulunmamasıdır. Fosil yakıt tesisleri, güneş ve rüzgâr enerjisi üretilmeyen zamanları telafi etmek için enerji peyzajının bir parçası olmaya devam edecektir.Buna ek olarak, ihtiyaç duyulmadıklarında bile çalışmaya devam etmeleri gerekecek, çünkü operatörler, ihtiyaç duydukları zaman onları kapatıp yeniden başlatamazlar.
 
İkinci olarak; mevcut elektrik şebeke sistemi, fosil yakıtlar düşünülerek tasarlanmıştır ve bu nedenle havadaki dalgalanmaları dikkate almak için esneklik yoktur. Daha çok güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi çiftliği kurulacak olmasına rağmen, herkesin eşit iletim hatları olmaksızın üretilen gücün eşit olarak yararlanabileceğini garanti etmez. Böyle bir altyapının olmamasının sonuçları, Şili'de görülebiliyor; Şili, güneş enerjisi çiftlikleri ile geçen sene o kadar çok güç üretti ki, şebekenin dışındaki bölgelere dağıtmanın imkânsız olduğu için serbest bırakılması gerekti.


 
Avrupa'da piyasa dengesizlikleri (yani, düşük talep döneminde güneş enerjisi dalgalanması) ve esnek bir elektrik şebeke sisteminin olmaması, toptan elektrik fiyatlarının kısa vadelerde negatif rakamlara düşürdü. Geçenlerde Kaliforniya'da olduğu gibi güneş enerjisi büyüdükçe diğer şehirlerde patlayan bir duruma sebep oldu.
 
Bu iyi bir haber gibi gelse de negatif elektrik fiyatları son kullanıcılar için maliyet tasarruflarına dönüşmez. Çünkü perakende satış oranları ortalamalara dayanmaktadır. Enerji santrallerine sahip şirketler için, fazlalıklar ve düşük fiyatlar genelde alt sınırlarına zarar verir ve bu da yatırımları cesaretlendirir. Raporun belirttiği gibi, Meksika, Şili, Uruguay, Güney Afrika ve Fas gibi ülkelerde elektrik talebi ve finansman konularındaki yavaşlama nedeniyle yatırımların yüzde 60'ın biraz altına düştüğü görüldü.
 
Yetkililer, "Elektrik piyasalarının yapısı sadece yenilenebilir enerji geliştiricileri için değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki enerji bakanlıkları için de bir meydan okumaya devam ediyor" diye belirtti. 
 
Rapora göre, yatırımcılar, bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olması için akıllı sayaçlar ve enerji depolaması gibi teknolojileri finanse etmek için kaydedilen 41.6 milyar ABD doları bir rekor sözü verdi. Bu çözümlerin yanı sıra, iki farklı türde yenilenebilir enerji teknolojisini bir araya getiren hibrid projeler süreklilik sorununa potansiyel bir çözüm olarak hız kazanıyor. Fikir, iki veya daha fazla türün birlikte bulunması ile bir şebeke bağlantısını paylaşırken, her hektar arazideki elektriği artırmakla kalmaz, aynı zamanda işletme maliyetlerini de düşürür. Tahminlere göre, tamamlanmış veya geliştirilmekte olan yaklaşık 20 yenilenebilir enerji hibrid projesi var.


 
Kaynak: 

newatlas
ZAFER AKGÜL ZAFER AKGÜL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.