elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Venüs, Ay ve Jüpiter birleşmesi

Dünya bu hafta sonu çok nadir görülen bir olaya tanıklık edecek. Bilindi üzere dünya gibi diğer gezegenler de Güneş etrafında turluyor. Elbette gezegenlerin turlama periyotları birbirlerinden epeyce farklı. Bu farklılık bazen 2 veya daha fazla gezegenin yan yana gelmesine sebep olur ve bu gece de bu durumun en güzel örneklerinden biri bizi bekliyor.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 7506 kez okunmuştur.

Bu gece bu manzarayı oluşturan iki gezegenin Venüs ve Jüpiter olması olayı biraz daha renkli kılıyor. Çünkü Venüs Güneşe olan yakınlığıyla Jüpiter ise büyüklüğüyle gökyüzündeki diğer cisimlerden biraz daha kendilerini belli eder. Bir de üstüne bu ikiliye eşlik edecek, gökyüzünün en büyük görünen cismi, sadık takipçimiz Ay eklenince ortaya bu geceyi farklı kılacak, astronomi severler için harika bir manzara çıkacak. 

Eğer Ay dolunay evresinde olsaydı gözlemler biraz daha keyifli olacaktı ancak bu hafta sonu ayı hilal formunda seyredeceğiz. Gece ayın hemen altında Venüs’ü sol yukarısında ise Jüpiter çıplak gözle fark edilecek kadar belirgin olacak ve bununla birlikte gökyüzünün en büyük görünen üç cismi bir araya gelmiş olacak. Bu olay Türkiye saati ile 04: 30 dolaylarında gözlenecek ve Pazar gecesi de aynı saatlerde tekrarlanacak.

 

Bu durum amatör astronomlar için son derece keyifli bir seyirken profesyoneller için de son derece dikkate değer. Son iki ay tutulmasında kullanılan Slooh Uzay Kamerası bu sefer bu buluşma için iş başında olacak. Arizona’dan Kanarya Adalarına kadar son derece geniş bir yelpazeden elde edilecek görüntüler; http://events.slooh.com adresinde yayınlanacak. 13 Mart'ta ise Jüpiter ve Venüs iyice yaklaşıp birkaç gece için yan yana olacaklar.


Çıplak gözle de seyredebileceğimiz bu manzaraya Slooh’un daha detaylı fotoğrafları eklenecek ve bize bu eşsiz doğa olayını izleme olanağı sunacak. Hepimize keyifli seyirler.


Baycan KarabağANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.