elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye ile Romanya Arasında Elektrik Bağı Kuruluyor

Türkiye, Romanya üzerinden aldığı elektriği Ortadoğu pazarına satmayı hedefliyorA- A+
10.02.2011 tarihli yazı 3530 kez okunmuştur.

Türkiye, Avrupa Birliği üyesi Romanya ile elektrik hatlarını güçlendirme kararı aldı. TEİAŞ'ın önderliğinde yürütülecek çalışma ile Doğu Avrupa'da elektrik ticareti merkezi kurulacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Romanya'daki temasları sırasında, kurulacak bu ticaret merkezi ile bir özel hat oluşturulması gündeme geldi. Romanya'daki üst düzey yetkililerle görüşen Yıldız, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine Türkiye üzerinden elektrik ihracatının görüştüklerini söyledi.

Bu hedef kapsamında Romanya, Türkiye'ye Karadeniz'in altından döşenecek elektrik iletim hattı kurulmasını teklif etti. Projenin 600 milyon dolara mal olması tahmin edilirken Türkiye de Romanya'ya,


60 milyon euro maliyeti bulunan Bulgaristan üzerindeki mevcut hattın iletim hattının iyileştirilmesini ve kapasitesinin artırılmasını önerdi.

TEİAŞ'ın önderliğinde yürütülecek projeyle Romanya, Türkiye ile Ortadoğu'yu da kapsayan alanda elektrik ticareti yapmayı amaçlıyor. Romanya Ekonomi Bakanı Lon Ariton, iki ülkenin bu konuda ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ariton, Nabucco projesinin de somut hale dönüşmesini istediklerini belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız da, görüşmelerde çeşitli konularda projelerin gündeme geldiğini söyledi ve "Karadeniz'in altından kablo geçişi ve bunu tamamlayacak karadan iletim hatları ile ilgili rehabilitasyonu, bu projelerden birkaçı." dedi.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.