elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tek şarj ile 600 km ve dünya rekoru...

Günlük kullanılabilecek bir elektrikli otomobil ile 600 km'lik yol tek şarjla alındı. Almanya'nın Münich kenti ile Berlin arasında yapılan yolculuk bu alanda bir dünya rekoru.A- A+
26.10.2010 tarihli yazı 4527 kez okunmuştur.

İki Alman enerji şirketi tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba Almanya'nın Münich kenti ile Berlin arasındaki mesafeyi tek şarjla alarak bir rekora imza attı.

Sarı ve mor renklerden oluşan elektrik motorlu Audi'nin A2 modeli araba iki kent arasındaki 600 km yolu yedi saatte tamamladı.

Arabayı kullanan DBM Energy şirketinin CEO'su Mirko Hannemann, elektrikli arabayla Berlin'in simgelerinden olan Bradenburg Kapısı'na gelerek " iPhone'unu şarj etmek isteyen gazeteciler varsa, hala biraz şarjımız var" dedi.
Projenin destekçilerinden olan Ekonomi Bakanı Rainer Bruederle, Münich'ten gelen takımı Berlin'de karşıladı ve arabayla bir kaç tur atmayıda ihmal etmedi.

Daha sonra düzenlenen basın konferansında, Bruederle " Dünya rekoruna hoşgeldiniz. Daha önce, elektrikli arabalar tek şarjla ortalama 60 yada 70 kilometre gidebiliyorken gerçekleştirilen bu rekor elektrikli araç teknolojisinde çok büyük bir atılım" dedi.
Rekoru gerçekleştiren Lekker Energy ve DBM Energy firmaları, Japon araçtırmacıların daha önce özel bir elektirkli arabayla 1000 km yol alabildiklerini fakat bu denemede kullanılan arabanın günlük kullanılan bir araba olduğunu belirttiler. İnsanların günlük yaşantısında elektirkli arabaları kullanmalarının yakın zamanda gerçekleşeceğini göstermek istediklerini söyleyen yetkililer 2020 yılında bir milyon elektrikli arabanın yollarda olacağını tahmin ediyorlar. Lüks araba üreticileri BMW ve Volkswagen ise 2013 yılında ilk elektrikli arabalarını çıkaracaklarını duyurmuştu.Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.