elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Süper bilgisayar insana karşı !

ABD'de düzenlenen Jeopardy isimli yarışma porgramında insan zekasına karşı bilgisayar mücadelesi hızla devam ediyor.



A- A+
16.02.2011 tarihli yazı 3485 kez okunmuştur.

IBM'in geliştirdiği süper bilgisayar Watson, Jeopardy isimli bilgi yarışmasının iki ünlü yarışmacısı ile rekabet ediyor. 14 Şubat'ta başlayan yarışmada IBM'in 100. yılında, kurucuları Thomas J. Watson anısına Watson olarak isimlendirdikleri süper bilgisayar mücadeleyi önde götürüyor.



Jeopardy isimli yarışmanın iki şampiyonu Ken Jennings ile Brad Rutter, Watson karşısında zor anlar yaşıyor. Yarışmanın ilk gününde Watson ve Rutter 5000 dolar ile birinciliği paylaşırken, Jennings 2000 dolar ile onları takip etti. Yarışmanın ikinci gününde ise Watson rakipleri ile arasını açmaya başladı.



Bazı kişiler tarafından IBM'in reklam kampanyası olduğu düşünülerek eleştirilen gösterinin asıl amacı ise süper bilgisayar teknolojisinin kısa zamanda ne kadar ilerleyebildiğini göstermek. IBM, 1997 yılında satranç şampiyonu Gary Kasparov ile Deep Blue isimli süper bilgisayarını satranç mücadelesine sokmuştu. Kasparov karşısında çok başarılı olamayan Deep Blue'nun ardından IBM çok daha gelişmiş ve çok daha güçlü bir bilgisayarla insan zekasına meydan okuyor.



IBM, karşısındaki kişinin konuşmasını algılayan ve yorumlayan Watson ile şüphesiz Deep Blue'nun çok ilerisinde bir başarı yakalamış durumda. Bir bilgisayarın içerisinde binlerce değişken barındıran insan sesini algılaması ve yorumlaması oldukça zor bir iş. Önümüzdeki ay sona ericek yarışmada IBM yapay zeka alanında nasıl bir ilerleme katedildiğini gözler önüne sermiş olacak.



##VIDEO##



Yusuf SAFRAN / Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.