elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Şok! Elektrik Sektöründe Taşlar Yerinden Oynayacak

Sivas 3. Asliye Hukuk Mahkemesi (tüketici mahkemesi sıfatıyla), elektrik dağıtım sektöründe taşları yerinden oynatacak ‘ilk' niteliğinde önemli bir karar verdi. Mahkeme; Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (ÇEDAŞ), bir vatandaşa, çıplak enerji maliyeti dışında kalan kayıp-kaçak, perakende satış, iletim, dağıtım ve sayaç okuma adı altında tahsil edilen 5 kalem bedelin iadesine vize verdi.A- A+
18.11.2012 tarihli yazı 6274 kez okunmuştur.

BİR DAHA ÖDEMEYECEK
 

Sivas'ta oturan Muammer Akbulut, bir süre önce elektrik dağıtım hizmeti aldığı ÇEDAŞ'ı, ‘Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne şikayet etti. Akbulut, ÇEDAŞ'ın elektrik faturasına yansıttığı kayıp-kaçak, sayaç okuma, perakende satış, iletim ve dağıtım bedellerinin hukuka aykırı olduğunu, bu bedellerin haksız kazanca yol açacak biçimde tahsil edildiğini ileri sürdü. Akbulut, bu bedellerin iadesini istedi. 5 kişilik hakem heyeti, oy birliği ile söz konusu bedellerin Muammer Akbulut'a yasal faiziyle birlikte iade etmesini öngören bir karar aldı. Kararda kritik bir hüküm daha yer aldı. Buna göre ÇEDAŞ, tüketici, elektrik enerjisini kullandığı süre içinde faturasına bu bedelleri yansıtmayacak.

 

MAHKEME'DEN ÇEDAŞ'A RET
 

ÇEDAŞ, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin kararına itiraz etti. Sivas 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın reddine karar verdi. Mahkeme'nin kararı sonrasında ÇEDAŞ'ın, abone Muammer Akbulut'a, kayıp-kaçak dahil perakende satış, iletim, dağıtım ve sayaç okuma bedelini (davaya konu fatura üzerindeki toplam 17.01 TL'yi faiziyle birlikte) iade etmesi hukuken zorunlu hale geldi. Sivas'ta tüketici mahkemesinin aldığı bu karar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) bildirildi. Kaynaklar, ÇEDAŞ'ın mahkeme kararını uygulamak zorunda olduğuna işaret ederek, "Tüketici mahkemesinin bu kararı, sektörde bir ilk oluşturuyor" dedi. Kaynaklar, ÇEDAŞ'ın kararı temyizinin de söz konusu olmadığını belirterek, "Karar kesinleşmiştir" dedi. Sivas'ta onlarca kişi daha aynı gerekçeyle dava açtı. Davaların, aboneler lehine sonuçlandığı öğrenildi.


Alınan bilgiye göre en az 50 dolayında abone için de dava olumlu sonuçlandı.

 

SEKTÖRDE 'EMSAL' KAYGISI
 

Enerji sektöründe, bu karar sonrasında 'emsal kaygısı' yaşanmaya başladı. Kaynaklar, abonelerin bu kararı 'emsal' göstererek dava açması ve kazanmaları halinde elektrik dağıtım sektörünün kilitleneceğini, işlemez hale geleceğini savundu. Kaynaklar, "Dağıtım şirketi, bu bedelleri tahsil edemezse finansman yönünden büyük sıkıntıyla karşı karşıya kalır. İşler yürümez, tıkanır" dedi.

 

TÜM ABONELERE DAVA YOLU AÇIK

Sivas'ta açılan dava ile söz konusu tüketici faturaınn yüzde 23'ünü oluşturan 5 kalemi ödemekten kurtulmuş oldu. Benzer davaların tüm sanayi, konut ya da ticarethane ayrımı yapılmaksızın tüm abonelerce açılmasının mümkün olduğu kaydedildi. Hukukçular, dava konusunun bir hizmet alım sözleşmesi olduğuna işaret ederek, "Taraflar, bu sözleşme aleyhine abone grubu ayrımı yapmaksızın dava açabilir" dedi.


Kaynak: ekonomi.haberturk.com
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.