elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Schneider Electric’in İlk Yarıyıl Gelirleri 17,6 Milyar Euroya Ulaştı

Schneider Electric, yılın 2. çeyrek döneminde 9 milyar euroyu aşkın gelir elde ederken, ilk 6 ayda ise bir önceki yıla göre %15 organik büyüme sağladı. Şirketin ilk yarıyıl gelirleri 17,6 milyar euro, düzeltilmiş FAVÖK değeri ise %29 artışla 3,2 milyar euro olarak gerçekleştiA- A+
03.09.2023 tarihli yazı 5588 kez okunmuştur.
Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, 2023 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin ikinci çeyrek dönemde grup gelirleri, ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 9 milyar euroyu aştı. Böylece ilk yarıyılda gelirleri 17,6 milyar euroya ulaşan şirket, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla organik olarak %15 büyüme sağladı. Şirketin net gelirleri %33 organik artışla 2 milyar euro, düzeltilmiş FAVÖK değeri ise %29 organik artışla 3,2 milyar euroya ulaştı. İşletme nakit akışı değeri %4 artarak 2.7 milyar euroya, serbest nakit akışı değeri %86 büyüyerek 820 milyon euro seviyesine çıktı. Bu güçlü performansla birlikte yıl sonu hedeflerini de yukarı yönlü revize eden Schneider Electric, sürdürülebilirlik alanındaki öncü hizmetlerini de başarıyla sürdürüyor.Şirketin ilk 6 aylık performansını değerlendiren Schneider Electric CEO’su Peter Herweck; “Yılın ilk yarısını çok güçlü bir şekilde tamamladığımızı bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Organik olarak %15 artışla önemli bir gelir büyümesi sağladık ve bunu, şirket için rekor bir seviyeyi temsil eden %18'lik düzeltilmiş FAVÖK marjıyla birlikte yüksek kârlılık elde ederek başardık. Önümüzdeki dönemde yeni enerji dünyasının inşasında önemli bir role sahip olan Elektrifikasyon ve Veri Merkezleri alanına odaklanmaya, bu kapsamda yapay zeka başta olmak üzere yeni nesil teknolojiler alanındaki güçlü birikimimizi ve teknolojimizi ileri taşımaya devam edeceğiz. Rekor seviyedeki işletme nakit akışımız da işimizin kalitesini yansıtıyor ve bunun, 2023'ün ikinci yarısında güçlü serbest nakit akışına dönüşmesini bekliyoruz. Dengeli coğrafi ayak izimiz ve nihai pazar riskimiz, kârlı bir şekilde büyüme sağlamaya devam etmemiz konusunda bize güven veriyor. Elde ettiğimiz bu sonuçların ışığında 2023 finansal hedefimizi de yükseltmiş bulunuyoruz” dedi.


Schneider Electric’ten yılın ikinci çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme


Schneider Electric’in 2023 yılı ikinci çeyrek gelirleri, organik bazda %14,8 ve raporlanan bazda %7,4 artışla 9.140 milyon Euro olarak gerçekleşti. Bu dönemde gelirlerin %56’sı şirketin ‘Ürünler’ segmentinden elde edildi ve kategori %10 büyüdü.

Şirketin ikinci çeyreğindeki gelirin %27’sini oluşturan ‘Sistemler’ segmenti, hem Organik Satışlarda hem de Endüstriyel otomasyonda çift haneli büyüyerek bu periyotta %27’lik bir organik büyümeye gerçekleştirdi. Bu kayda değer büyüme, küresel olarak gerçekleştirilen Veri Merkezi ve Altyapı projeleri de dahil olmak üzere devam eden güçlü talep, fiyatlandırma etkisi ve iyileşen tedarik zinciri ile desteklenen nihai pazarlar genelinde gerçekleşti.

Yazılım ve Servisler segmenti ise şirketin ikinci çeyrek gelirlerinin %17'sini oluşturdu bu periyotta %13 büyüdü. Schneider Electric çatısı altında agnostik yazılım hizmetleri sunan AVEVA ise 30 Haziran 2023 itibarıyla Yıllık Yinelenen Gelir’de (ARR) %15,1 artışla önemli bir büyüme sağladı. Dijital servisler de EcoStruxure Advisors'ın Enerji, Bina ve IT dahil olmak üzere birçok alanda büyümesiyle çift haneli güçlü bir gelişim gösterdi. Siber güvenlik servisleri bu çeyrekte çift haneli büyüme ile önemli bir başarı elde etti.

Şirketin Saha Servisleri ikinci çeyrekte organik olarak %11 büyüdü. Endüstriyel otomasyon servisleri, hem Diskrit ve Süreç & Hibrit otomasyonlarda iyi bir performans göstererek çift haneli güçlü bir artışla büyümeye öncülük etti. Enerji Yönetimi servisleri, iyi bir ivmeyle nihai pazarlarda ve birçok segmentte çift haneli bir büyüme gerçekleştirdi.

Schneider Electric’in Dijital ve Saha Servisleri olmak üzere iki ana kategoride sunduğu sürdürülebilirlik hizmetleri de çift haneli büyüdü. Sürdürülebilirlik danışmanlığı ve özel sektör verimlilik programları, bu büyümede önemli bir rol oynadı. Enerji Satın Alma Anlaşmaları (PPA) ve Enerji Özellik Sertifikaları (EAC), başta Avrupa’da büyürken, Kuzey Amerika’da da ikinci yarıyılda taleplerde artış yaşandı. Grubun dijital teklifleri, Zeigo aracılığıyla ve EcoStruxure Resource Advisor hizmeti ile yükselen bir ivme ile müşterilerden beğeni ve takdir toplamaya devam etti.


100’ü aşkın ülkede faaliyet gösteren Schneider Electric’in güçlü büyümesinde Türkiye, bölgesel bazda önemli bir rol üstlendi.


Pazar odağında bakıldığında ise Schneider Electric; Binalar nihai pazarında, başta sağlık hizmetleri binaları olmak üzere sektörde önemli bir ilerleme gösterdi. Binalarda dekarbonizasyon ve sürdürülebilirlik taahhütlerine yönelik çalışmaları da destekleyen hizmetleri sayesinde Schneider Electric çözümleri, dünya genelinde tercih edilmeye devam etti. Veri Merkezleri pazarında ise satışlarda çift haneli bir büyüme sağlandı. Schneider Electric’in kapsamlı ve kendine özgü ürün portföyü (OG, AG, Güvenli Güç, Soğutma, BMS, Yazılım), bu büyümede önemli bir rol aldı. Altyapı pazarında şebeke istikrarı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye odaklanmayı sürdüren şirket, ikinci çeyrek dönemde başta taşımacılık, ulaşım, su ve atık su olmak üzere kritik alanlarda önemli bir büyüme sağladı. Endüstri pazarında ise elektrikli araç bataryası üretimine odaklanan otomotiv alanındaki ürünleri başta olmak üzere, Schneider Electric’in ürün ve hizmetleri dünyanın dört bir yanında yüksek tercih edilme oranlarını korudu.

100’ü aşkın ülkede faaliyetlerini sürdüren Schneider Electric, coğrafi bazda en güçlü büyümeyi Kuzey Amerika’da gerçekleştirdi. Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde de çift haneli büyüme sağlandı. Bu dönemde Türkiye de hem yarattığı iş hacmi hem de endüstriyel otomasyon gibi yeni nesil alanlardaki yatırımlarla şirketin bölgedeki büyümesinde önemli bir rol oynadı.Kaynak: