elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgar Denizden Esiyor...

Yenilenebilir enerji konusunda önemli bir yer tutan rüzgar enerjisinin denizler üzerinden sağlanması konusunda Avrupada pek çok yatırım yapılıyor.A- A+
15.05.2010 tarihli yazı 2145 kez okunmuştur.

BP, bundan üç hafta önce meksika körfezindeki Deepwater Horizan petrol platformundan akan üç milyon varilden fazla ham petrolün sızmasını durdumak için yollar arıyor. Açıkça görülüyorki dünyanın alternatif çözümlere ihtiyacı var.

Offshore rüzgar enerjisi, sonlu ve kirletici fosil yakıta bağımlılığımızı azaltma konusundaki ikilemde çözümün bir parçası. Denizler üzerinden esen rüzgarlar, CO2 yaymayan, verimli bir enerji kaynağı olarak dünyanın fosil yakıtlara artan bağımlılığını azaltabilecek ve binlerce sürekli iş imkanı yaratacak alternatif yol.


Avrupada şu anda çalışan ve şebekeye bağlı olan toplamda 2,063 MW lık gücü ile 39 rüzgar çiftliğinde 830 offshore rüzgar türbini mevcut. 3,500 MW potansiyeli olan 17 offshore rüzgar çiftliği yapım aşamasında. Ek olarak, toplam gücü 16,000 MW olan 52 offshore rüzgar çiftliği avrupa sularında lisans aldı. Büyüme oranları oldukça etkileyici, 2009 yılında, 2008 yılına göre %54 oranında bir büyüme gerçekleşti. 2010 da ise sektörde, bir önceki yıllara göre %75 oranında önemli bir büyüme var.

EWEA (European Wind Energy Association) 2020 yılı hedefi olan 230 GW rüzgar enerjisinin 40 GW'nı offshore enerjiden sağlamayı planlıyor. Bu zor olan ama uygulanabilir bir hedef. Sadece on yıl sonrasında, 2030'a gelindiğinde, 150 GW 'lık bir offshore enerji ön görülüyor.

Kurulması planlanan 100 GW 'lık offshore rüzgar enerjisi projesinin hayata geçirilmesi ile avrupanın elektriğinin %10 'nunu sağlanabilecek ve aynı zamanda her yıl 200 Milyon Ton CO2 salınımı engellenmiş olacak.Avrupa, gelecek 10 yıl içerisinde offshore rüzgar enerjisi için hazırlanacak su altı elektrik şebekeleri, kurulucak çiftliklerin kapasitelerinin ölçülmesi gibi konularda çalışmalar yapıyor.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.