elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Posta Güvercinleri Sırt Çantasıyla DÖNÜYOR

Genel olarak da kuşların vibrasyon ile uyarılma hereketleri verimli olan canlı türüdür. Bu durum mühendislerin dikkatini çeker ve iklim değişimi ile yakından alakadar olan kuşları inceleme altına alırlar ve bu türün doğal özelliklerinden faydalanarak dünyayı tehdit eden ilkim değişiklikleri sorununu daha yakından incelemeye çalışırlar. Evet, okuyacağınız yazı masal gibi başlasa da bakın mühendisler bu günlerde ne işlerle uğraşıyorlar.A- A+
06.08.2013 tarihli yazı 10324 kez okunmuştur.

Türkiye’de kuş sevdasının köklü bir geçmişi vardır. Özellikle posta güvercinlerini  yetiştirecek kadar bu türe meraklı bir millet olduğumuz için konuya ayrıca hassasiyet göstermemiz muhtemel olabilir.  Fakat bu sırt çantalı posta güvercinlerinin piyasa satışı henüz olası bile değil.
 
 Güvercinlerde Teknolojiden Nasibini Aldı


Genel olarak da kuşların vibrasyon ile uyarılma hereketleri  verimli  olan canlı türüdür. Bu durum mühendislerin dikkatini çeker ve iklim değişimi ile yakından alakadar olan kuşları inceleme altına alırlar ve bu türün doğal özelliklerinden faydalanarak dünyayı tehdit eden ilkim değişiklikleri sorununu daha yakından incelemeye çalışırlar. Evet, okuyacağınız yazı masal gibi başlasada bakın mühendisler bu günlerde ne işlerle uğraşıyorlar.

Dünya ısındıkça kuşlarında göç kalıpları değişiyor olabilir. Tabii ki bu bilgileri kuşları izleyerek değerlendirmek iyi bir fikir.

 

 

Peki kuşlar nasıl takip edilebilir?


Günümüzde bir şeyleri takip edecek cihazları, mikroçipleri, örümcek cihazları kullanmak elbette zor değil. Örnek olarak  uçakları izleyen sensörler düşünülebilir. Uçaklarda kullanılan  sensörler enerji ihtayaclarını diğer ekipmanlar gibi uçaktaki herhangi bir enerji kaynağından kolaylıkla tedarik edebiliyorlar. Fakat bu sensörleri kuşlara uyarlamak için biraz düşünmek gerekiyordu.

Cornell üniversitesi  mekanik ve uzay mühendisliği profesörü Ephrahim Garcia, LIMS üzerinde çalışıyor ve dinamikleri konrollerları, sensörleri ve akıllı materyalleri derinlemesinde araştıran bu araştırmacı  eğitimci sayesinde bu yeniliği öğrendik.

Artık Cornell Laboratuvarı, Akıllı Makine Sistemleri  veya LIMS ‘sensörleri için ‘ sensörden oluşan küçük bir sırt çantası için ultra hafif enerji kaynakları geliştirmeye başladı.  Kuşların bünyesindeki küçük hareketlerden kaynaklanan titreşimleri  enerjiye dönüştüren kaynakları geliştirdi.

 


Bir kuşun bacağına 9 voltluk bir pili asamayacağınız için hafif enerji kaynaklarına ihtiyacınız var!” Michael Shafer. Ağustosta doktorasını bitirecek ve doçent  olarak Northern Arizona University’ de görevine devam edecek bir eğitimci bunu söyleyerek gerekli olan donanım ihtiyacını açıkça belirtmiş.

Shafer, 300 gram ağırlığındaki bu posta güvercinlerinin sırt çantalarınının çalışmasını araştırıp test etmiş. Bu bilgilere göre kuşlar kendi ağırlıklarının %4 ünü yük olarak taşıyabildiklerini öğrendik (yaklaşık 12 gram ediyor) Kuşlarında aerodinamik özellikleri ve yerşekimine karşı ağırlık merkezlerinin bulunması özellikleriyle kabaca uçak gövdesi gibi bir silindirlerinin olduğu düşünülebilir. Kuş bilimine göre, bu sırt çantası fazla ağır olursa kuş dik bir pozisyonda geri manevra olamaz ve düşer.

Son derece hafif bir sırtçantasının içine kaplama ve koruyucu ambalajlamadan hariç;


1 mikro işlemci
1 ivme ölçer
1 bellek modülü
1 kablosuz alıcı,

enerji trnasdüksiyonu için kullanılan piezoelektrik tertibatı ve mikroişlemci düzeneği için gerekli olan 300 mikrowat enerjiyi toplayacak kadar yeteri miktar suyu yerleştirmek  parlak bir mühendislik gerektiriyor.

Gercia bu projeyi  kömür madenindeki kanaryalara benzetiyor. Bu gibi donanımlarla donatılan kuşlar çevre gözlemcisi olarak kullanılabilir. Bilim adamları da böylece kuşların çevreyle etkileşimini  ve davranışlarını labaratuarlarında incelemeleri mümkün olacak.

 


Neden güvercin diye düşünebilirsiniz kısaca: Güvercinlerde kafatası ile beyin arasında bulunan ferromanyetik bazı tanecikler vardır bu sayede  yerin manyetik alanına karşı duyarlıdırlar. Güvercinler bu sistem sayesinde yerin manyetik alanındaki değişimleri hissedebilir özellikte yaratılmışlardır. Bu sistem güvercinlerin çok uzaklardan uçurulduklarında bile yönlerini kolaylıkla bulabilmelerine yardımcı olmaktadır. Omurilik omurga kanalının son ucuna kadar uzanır. Omurilikten ayrılan sinir sistemi, bütün organlara ve kaslara kadar dağılır.
 
Garcia diyor ki geçmiştek, mühendislik sistemlerinin aksine artık kendi kendine yeten sistemler yapıyoruz. Kuşlar, bu süresiz gözlemci görevlerini gerçekleştirebilmek için gerekli olan enerjiyi kendi çevrelerinden sağlayabilecekler.

Fakat bu son model sırtçantası kuşların doğal yaşamında onları hangi zorluklarla baş başa bırakacak bilemiyoruz. Kuşların Doğal yaşamını en az etkileyecek şekilde tasarlanması konusunda yetkililere güveniyoruz.

 
 
“Gökte olup sıra sıra, 
Kayboldunuz ufuklarda, 
Göçmen kuşlar, güzel kuşlar, 
Yine gelin ilkbaharda!”…

Zeki TUNABOYLU
Kaynak:

 news.cornell.edu

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.