elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Piezoelektrik ile yapılabileceklerin sınırı yok

Ecopad: Piezoelektrik ile kendi kendini çalıştırabilen konsept tablet...A- A+
25.05.2011 tarihli yazı 7820 kez okunmuştur.

Daha önce piezoelektriğin, nano ölçekli jeneratörlerden kaldırımlara, enerji üreten fabrikalardan duş tasarımlarına kadar değişen sayısız yenilikçi konseptler için nasıl kullanılabileceğini anlatmıştık. Fakat Koreli tasarımcılar Yonggu Do, Jun-se Kim ve Eun-ha Seo, bunun için daha geleneksel bir kullanım aracı bulmuşlar: kendi tablet ve akıllı telefonlarımızı bu şekilde çalıştırmak.

Tasarımcılar istatistiksel bir bilgiye dayanarak, kullanıcıların günde 10,000'den fazla kez dokunmatik ekranlarına bastığını söylüyor. Böylece Ecopad adıyla anılan, tablet veya herhangi benzer bir aygıtın dokunmatik ekranlarına dokunarak açığa çıkan piezoelektrik yöntemiyle kendi kendini çalıştıran ustaca bir sistemi icat etmişler. Bunu tabikide hantal adaptörlerden veya bu formdaki güç kaynaklarından vazgeçmek için bir adım olarak kabul edebiliriz.

Piezoelektrik kavramına aşina olmayanlar için bu kavramı, maruz kaldığı mekanik zorlanma karşısında katı maddeler (özellikle kristaller, bazı seramikler ve kemik, DNA ve çeşitli proteinler gibi biyolojik madde) biriktiren yük olarak açıklayabiliriz.

Ecopad, DesignBoom'un düzenlediği "Gelecekte Bilgisayarlı Bir Hayat" adlı yarışmada 3000 katılımcı arasından jüri özel ödülü almaya hak kazanan 7 tasarımdan biri olmayı başardı. Yarışmanın FUJİTSU ve DA işbirliğinde düzenlenmiş olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Emre GÜRBÜZ / Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.