elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Philips'in Ağaç Bağışı Bir Orman Oldu

Philips Aydınlatma Ticaret Müdürü Azim Tuncinar "TEMA Vakfı işbirliği ile Tekirdağ'da Philips ormanı oluşturduk. 7000 ağaçlık bir ormanımız var" dedi.A- A+
12.08.2008 tarihli yazı 6333 kez okunmuştur.

Philips Aydınlatma ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 

Türkiye'de 78 yıldır faaliyet gösteren Philips, 1 Ocak 2008 itibariyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de organizasyon yapısını değiştirerek; Sağlık, Bakım, Aydınlatma ve Tüketici Yaşam Tarzı olmak üzere 3 ana sektöre odaklanacak şekilde yapılanmıştır.

 

Bu adımlar, şirket çapında bir gözden geçirme ile Philips'i müşteri odaklı yapılandırmak, yönetici ve çalışanların değer oluşturmasını ve dikkatlice seçilmiş operasyon alanlarında sürdürülebilir ve kazançlı büyümeyi sağlamak amacı taşıyan Vizyon 2010 adlı stratejinin bir parçası olarak belirlenmiştir.

 

Vizyon 2010, Sağlık Bakım Aydınlatma ve Tüketici Yaşam Tarzı alanlarında şirketi geliştirmek için atılacak sonraki adımlarla birlikte, Philips'in 2010 yılı hedeflerine ulaşması için tasarlanan net bir planın çerçevesini belirlemektedir.

 
Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya'da bulunan 6 ülkeyi yöneten Türk Philips, aydınlatma alanında bölgedeki en büyük pazarlardan biridir. 1930'dan beri Türkiye'deki faaliyetlerini sürdüren Türk Philips'in Gebze'de bulunan fabrikasında aydınlatma armatürleri üretimi yapılmaktadır.
 
 
 

Türkiye'de aydınlatma sektörünü nasıl görüyorsunuz?

 
Türkiye'de Aydınlatma sektörü ekonomik kalkınmanın seyrine ve bununla bağlantılı olarak özellikle inşaat sektöründeki gelişmelere paralel hareket etmektedir. Türkiye özellikle 2001 krizinden sonra her yıl ortalama %5-6 seviyelerinde büyüme gösterdi ve bu büyüme de aynı oranda elektrik ve aydınlatma sektörüne yansıdı. Türkiye'de aydınlatmanın iki temel ayağını oluşturan ampul ve armatür sektörlerinin karakteristikleri birbirinden biraz farklı. Çünkü ampul tamamen yurtdışından ithal edilirken, armatür ürünlerinde çok fazla yerli üretici mevcut. Dolayısıyla armatür sektöründeki gelişimde yurtdışına yapılan ihracatlar da önemli bir yer tutuyor.
 
 
 

Philips Aydınlatma'nın 2009 yılı hedefleri neler?

 
 

2010 Vizyonu, Aydınlatmasektöründe dünya liderliğine sahip olan Philips'in, öncüsü olduğu enerji verimliliği çözümleri, LED aydınlatma gibi alanlarda geleceği şekillendirerek karlı büyümesini sürdürmeyi ve gelişmekte olan piyasalardaki pazar payını artırmasını öngörmektedir.

 

Stratejik olarak, Genlyte, Color Kinetics, Lumiled, TIR System gibi önemli satın almalar LED Aydınlatma için gelecek vadeden pazarlarda Philips'in portföyünü güçlendirerek küresel liderliğini pekiştirecektir.

 

Aydınlatma ürünlerinde Türk tüketicisinin tercihi ne yönde oluyor?

 
 

Avize Türk tüketici için oldukça önem taşıyor. Ancak dünyaya baktığınızda Finlandiya, Danimarka gibi ülkeler avize kullanmıyor. Şuan Sen Antuan Kilisesi'nde dahi tasarruflu ampuller kullanılıyor. Türkiye'de genelde beyaz ışık tercih ediliyor. Compact florasan satışımız daha fazla.

 
 

Yeni teknoloji ürünleriniz var mı? Bilgi verir misiniz?

 

Genel aydınlatma ve vurgu aydınlatmasında kullanılabilen enerji tasarruflu MASTER LED ampulleri piyasaya sunduk. Ev, mağaza, otel, müze, restoran, kafe gibi pek çok alanda kullanılabilen Philips Master LED ampullerle yüksek ışık seviyesine LED teknolojisi ile ulaşılabiliyor. Ultraviyole (UV) ve infrared (IR) yayılımı yapmıyor. Civa ve kurşun gibi zararlı maddeler içermiyor. Geliştirdiğimiz bu ürünle geleneksel aydınlatma sistemlerine göre yüzde 80'e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

 

Enerji tasarrufu sağlayacak ürün geliştiriyor musunuz? Bu yönde gelen talepler var mı?

 
 

Philips, EcoVision programı kapsamında ürün ve hizmetlerinde enerji tasarrufunu %25 oranında artırmayı ve önümüzdeki 5 yıl içinde çevreci yeniliklere yaptığı yatırımı iki kat arttırarak 1 milyar Euro'ya çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda 2008 yılının sonuna kadar bütün Philips ofisleri enerji tasarruflu aydınlatma sistemleriyle aydınlatılacak. Üretim ve dağıtım aşamalarında ise sera etkisi yapan gaz emisyonu büyük oranda azaltılacak. Philips ev, işyeri, cadde ve hastane gibi tüm alanlar için enerji verimli aydınlatma çözümleri sağlıyor.  

 
 

Çevre duyarlılığı ile ilgili kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğünüz çalışmalar var mı?

 
 

TEMA Vakfı işbirliği ile Tekirdağ'da Philips ormanı oluşturduk. 7000 ağaçlık bir ormanımız oldu. Bayilerle ortaklaşa çalışmalarımız oluyor. Yeşil dünyaya duyarlı projelerde her zaman varız. 1980 yılında ilk enerji tasarruflu ampul Philips tarafından üretildi.

 
 
 

Enerji sıkıntısının artması size gelen tasarruflu ürün taleplerini ne ölçüde etkiledi?

 

Talep geçen seneye göre yüzde 15'e yakın artış gösterdi. Türk tüketicisi tasarruflu aydınlatma ürünlerini sevdi. Biz istiyoruz ki daha çok enerji tasarrufu sağlansın. Türkiye'de 6,5 milyon hane var. Evlerde yaklaşık 7-8 aydınlatma noktası bulunuyor. Bu noktalardan sadece üç tanesi değiştirilirse bir yıllda Atatürk barajının altı ayda da Keban Barajının üreteceği enerji tasarruf edilir.

 
 

Boğaz köprüsünü Philips aydınlatıyor. Talep ne şekilde geldi? Çevreden ne tür tepkiler aldınız?

 

Karayolları 17. Bölge'den gelen talep doğrultusunda böyle bir proje gerçekleştirdik. Günün belli bir saatinde devreye giren bir sistem ile Boğaz Köprüsü'nü ışıklandırıyoruz. 2. köprü ile ilgili henüz bir talep gelmedi. Çevreden gelen tepkiler çok farklı. Fazla renkli bulan da var çok yakıştığını düşünen de. Elbette çok daha soft ışık kullanılabilirdi.  Ya da tek renk kullanılabilirdi. Ancak biz Avrupa'yı Asya kıtasına bağlayan, üzerinden milyonlarca insanın geçiş yaptığı bir yeri dinamik bir görüntü ile ışıklandırmanın doğru olacağını düşündük. Karayolları bize bu proje için başvurduğunda üç boyutlu görüntülerle köprü üzerinde bu ışıklandırmanın nasıl duracağını gösterdik. Türkiye'de başka firmalarda olmayan proje departmanına sahibiz. Bu tür taleplerde proje daha hayata geçirilmeden üç boyutlu sunum yapma imkanına sahibiz.  

 

Ham madde bulma konusunda sıkıntı duyuyor musunuz?

 
 

Genel olarak sıkıntı duymuyoruz. Ancak bir dönem dünyada bakır sıkıntısı oldu. Biz fiyat artışına gitmedik. Bunu tüketiciye  de hissettirmedik. Dört ana prensibimiz var. 

Sözünde dur.
Kendini ve çevrendekileri geliştir.
Güven duy.
Müşterilerini memnun et

 
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.