elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mimaride Işık Vol 2 - Aydınlatma Tasarımcıları ve Mimarlar Buluştu

PLD Türkiye ile Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği, Philips Aydınlatma ana sponsorluğunda, geçen sene büyük ilgi gören mimari ve aydınlatmanın işbirliğini ön plana çıkaran ‘Mimaride Işık’ adlı etkinliğin ikincisi gerçekleştirildi. Etkinlikte dünyaca ünlü mimar ve aydınlatma tasarımcılarının sunuşu ile 2 dev projenin detayları ilk kez katılımcılarla paylaşıldı.A- A+
23.11.2012 tarihli yazı 12232 kez okunmuştur.
Philips Aydınlatma Pazarlama Müdürü Aslı Keretli Okar’ın konuşması ile başlayan etkinlik Ricardo Mateu (mimar), Peter Fordham (aydınlatma tasarımcısı), James Marks (mimar) ve Carrie Donahue (aydınlatma tasarımcısı) ‘nın sunumlarıyla devam etti. 
 

"Karma İşlevli 3 Yapı - WORLİ MAHALAXMİ"

İlk olarak mimari tasarımı Ricardo Mateu, aydınlatma tasarımı ise Peter Fordham tarafından yapılan ve Mumbai'nin en yeni, büyük ve prestijli projelerinden biri olan Worli Mahalaxmi, görsel planlar ve inşa resimleri eşliğinde tanıtıldı. Ricardo Mateu, karma işlevli 3 yapı bloğundan oluşan projenin mimari zorluklarından ve çevresel faktörlerin nasıl aşıldığından bahsederken her zaman tasarımcılar ve mimarlar arasındaki işbirliğinin bu tür sorunların çözülmesinde çok büyük rol oynadığını vurguladı. Peter Fordham ise alışveriş, ofis ve konut işlevlerini bir araya getiren tasarımda, aydınlatmanın rolünün çok önemli olduğunu , doğal ışık kullanımın zorluklarını, iç ve dış aydınlatmanın farklılıklarını anlattı. Sunum sonrası katılımcıların sorusu üzerine Ricardo Mateu ve Peter Fordham birlikte çalışmanın önemini bir kez daha vurgularken, projede sürekli iletişim halinde olduklarını bunun sonucu olarak görsel ve işlevsel bir yapı meydana getirdiklerini anlattılar.

"Yelken Görünümlü Bir Köprü - Twin Sails Köprüsü"

Bir diğer proje ise tasarımıyla büyük ilgi çeken ve kentin simgesi haline gelen, mimari tasarımı James Marks, aydınlatma tasarımı ise Carrie Donahue ait Twin Sails Köprüsü. Daha önce hiç denenmemiş bir tasarıma sahip olan baskül tipi köprü ,bir çok yat tutkununa ev sahipliği yapan İngiltere’nin Poole kasabasında ikinci bir köprü olma amacıyla inşa edilmiş. Köprü, yatlardan ilham alınarak açıldığında yelken görünümüne bürünüyor. Baskül tipi köprülerde yaşanan birçok önemli sorunlardan bahseden James Marks,  tasarımının hızlı, güvenli ve daha az enerji kullanma kriterlerini nasıl yerine getirdiğinin detaylarını katılımcılarla paylaştı. Carrie Donahue ise köprünün taşıt trafiği, bisiklet yolu ve yaya yolundan meydana geldiğini ve kurallar gereği her biri için farklı aydınlatma tasarımının olması gerekliliğini anlattı.  Aydınlatma tasarımı alanında 16 yıllık tecrübeye sahip olan ünlü tasarımcı, kuralları yerine getirirken aynı zamanda köprünün eşsiz mimarisini ön plana çıkarılması için kullanılan ve köprünün simgeleşmesinde büyük katkısı olan tasarımının detaylarını sundu.

Etkinlik, sunumlardan sonra verilen kokteyl ile sonlandırıldı. Kokteylde katılımcılar sorularını ve görüşlerini dinleyiciler ile yüz yüze paylaşma fırsatı buldu. Elektrik Port olarak bizlere de etkinlikte Basın / Medya olarak yer veren Yapı Endüstri Merkezi'ne teşekkür ederiz.

Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.