elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nükleerde Japonlar'da İstekli...

Japonya, Toshiba şirketi aracılığı ile Türkiye'de nükleer santral kurmak niyetinde olduklarını Enerji Bakanı Taner Yıldız ile yaptıkları görüşmede dile getirdiler.A- A+
09.10.2010 tarihli yazı 2275 kez okunmuştur.

Türkiye'de yürütülen nükleer santral kurma çalışmaları devam ederken Enerji Bakanı Taner Yıldız, Japon Toshiba şirketinden yetkililer ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Japonya'nın Türkiye'de nükleer santral kurulması için Toshiba aracılığı ile teklif sunduğunu açıkladı.

Japonya'nın nükleer santral kurma teklifine sıcak bakmadıklarını söyleyen Yıldız, üçüncü bir santral kurmanın gündemde olmadığını belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan bakan Yıldız, Güney Kore şirketi Kepco ile Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santral projesine üçüncü bir şirketin yada ülkenin dahil olması konusunu değerlendirdiklerini belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmanın ardından Mersin Akkuyu'da yapılacak olan Türkiye'nin ilk nükleer santrali ilk aşamada tamamıyla Rus şirketlere ait olacak. Rusya'nın sahip olacağı hisse miktarı en fazla yüzde 51'e kadar düşecek.

Yapılacak santralin 1,400 MW'lik 4 reaktörden oluşması ve toplam kapasitenin 5,600 MW olarak planlandığı belirtiliyor. Santralin elektrik üretimi yaklaşık 45 milyar kWh olacak. Anlaşma imzalandıktan sonra 88 ay sonra inşaatın tamamlanması öngörülüyor. Bu sürenin 34 aylık döneminde Türkiye'deki izinlerinin tamamının alınması ve 54 aylık dönemde de inşaat tamamlanması hedefleniyor.

Kepco geçen yılın sonunda Türkiye ile iki adet APR1400 tipi hafif su reaktörü sağlanması konusunda görüşme yapıldığını açıklamıştı. Basınçlı hafif su kullanan gelişmiş güç reaktörleri (APR), 1,400 MW elektrik üretiyor.Ntvmsnbc ve Ajanslar


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.