elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nükleer zirveye damga vuran kavga

Washington'da gerçekleşen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Rusya Devlet Başkanı Medvedev arasındaki tartışma damga vurdu. İran konusunda restleşen iki lider dünyanın gözü önünde tartıştı. Kritik zirvenin ardından, bir dönem dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren ABD ve Rusya, zirveyi ağız birliği etmişcesine "tam bir başarı" olarak niteledi.A- A+
14.04.2010 tarihli yazı 1635 kez okunmuştur.

Dünya genelinde 47 ülke liderini bir araya getiren Nükleer Güvenlik zirvesi sona erdi. Zirveye katılan liderler, 4 yıl içinde korunmasız durumda olan tüm nükleer materyallerin güvenliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Geniş katılımlı zirve, liderler arasında hararetli tartışmalara da sahne oldu.

Söz konusu tartışmaların en ilginci ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev arasında yaşandı.

İki lider, uluslararası kamuoyunun tepkisine rağmen nükleer programını durdurmayı reddeden İran'a yeni yaptırımlar uygulanması konusunda tartıştı.

"Hemen harekete geçmezsek İsrail, İran'ı vurabilir. Bu da felaket olur' diyen Sarkozy'ye, BM Güvenlik Konseyi'nde Tahran'a yaptırımlara uzun süre ayak direyen Medvedev, olumsuz cevap verdi.

İki lider, birbirlerini ikna etmeye çalışırken zaman zaman seslerini yükseltti, birbirlerine jest ve mimiklerle tepki gösterdi. Tercümanlar ise iki liderin söylediklerini aktarırken büyük sıkıntı çekti.

Ancak oturumun başlamasının ardından iki lider aralarında anlaşarak kavgayı sonlandırdılar.

BU GÜNLERİ DE GÖRDÜK

Soğuk Savaş döneminde dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren ABD ve Rusya zirvenin amaçlanan başarıya ulaştığını belirtti.

Zirvenin kapanış konuşmasında Obama, nükleer güvenlik zirvesinde atılan adımlar ve alınan kararlardan sonra artık dünyanın daha güvenli hale geldiğini söyledi.

Medvedev ise nükleer güvenlik zirvesini 'tam bir başarı' olarak niteledi. Medvedev zirve sonrasında, 'Brookings Institution' adlı stratejik araştırma kuruluşunda yaptığı konuşmada, Washington ve Moskova yönetimleri arasında oluşan yeni atmosferi överek, bu işbirliğinin sonuçlar vermeye başladığını söyledi.

Obama ve Medvedev 8 Nisan'da Prag'da tarihi bir anlaşmaya imza atmış ve iki ülkenin nükleer silahlarının önemli ölçüde azaltılmasına karar vermişti.

Kaynak: Hürriyet
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.