elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nükleer enerjide yeni isim Japonya

Türkiye, Japonya ile bir nükleer anlaşma düşünmezken Güney Kore ile anlaşma sağlanamayınca Enerji Bakanı Taner Yıldız, gelecek hafta Japon Toshiba firmasının yanı sıra, Avrupa ve Amerika ile görüşeceklerini , "B ve C planlarımız var" diyerek rotayı başka ülkelere çevirdiklerini açıkladı.A- A+
18.11.2010 tarihli yazı 2225 kez okunmuştur.

Anlaşma sağlanamadı

G-20 toplantıları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gittiği Seul'de, nükleer santralle ilgili görüşmeler yapan Yıldız, iyi niyetli bir yaklaşım ve sıcak bir karşılama gördüklerini belirterek, 'Ancak bazı şartlarda henüz mutabık kalmış değiliz' dedi.

Şartlar değerlendirilecek

Bu son yapılan görüşmede de bu noktaların aşılamadığını söyleyen Yıldız, 'Bir kısım iyileştirici şartlar öne sürüldü, masamıza konuldu. Biz de bunları değerlendireceğimizi beyan ettik. Ama diğer ülkelerle görüşmeye başlayacağız. Bu konuda arkadaşlarımı da görevlendirdim' diye konuştu.

Kararlılığımız sürüyor

Türkiye'nin nükleer güç santrallarının yapımıyla ilgili kararlılığında hiçbir eksilme olmadığını vurgulayan Yıldız, bayram sonu veya ortasında görüşmelerin yapımı için Japon Toshiba firmasını davet edeceklerini açıkladı.

Eşzamanlı olacaktı

Mersin Akkuyu'ya nükleer santral yapılması için Rusya ile anlaşan Türkiye, Sinop'a 20 milyar dolara kurulması planlanan ikinci nükleer santral için de Güney Kore Elektrik Enerjisi Şirketi (KEPCO) ile 10 Mart 2010'da protokol imzalanmıştı. En az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santralinin Türkiye'de oluşmasını istediklerini belirten Yıldız, bu hedefe ulaşmak için Akkuyu ile Sinop'taki çalışmaların eş zamanlı olarak başlaması ve devam etmesi gerektiğini vurgulamıştı.Kaynak: Hürriyetİlgili haber: Nükleerde Japonlar'da İstekli...


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.