elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

LG Dünyanın İlk Esneyebilen Telefon Ekranını ve Bataryasını Üretmeye Başlayacak

Daha önce Samsung tarafından tanıtımı yapılan esnek ekranları seri üretim şeklinde piyasaya sunacak olan firma LG oldu. Samsung'un tanıttığı esnek AMOLED ekranların aksine LG firması esnek OLED ekranları tercih etti. Detaylar haberimizde...A- A+
10.10.2013 tarihli yazı 13867 kez okunmuştur.
LG ve Samsung'un esnek ekran mücadelesi başladı. Samsung'un tanıttığı esnek ekranlardan sonra Galaxy Round modelini çıkarması LG yetkililerinin dikkatini çekmiş ve koreli üretici, esnek ekranlarla birlikte esnek bataryaların da fabrikasyon olarak seri üretimine başladığını duyurdu. Doğal olarak esnek ekranlı bir LG telefonunun da  önümüzdeki zamanlarda piyasaya çıkması bekleniyor. 
 

LG böylece endüstriyel bir şekilde esnek ekranların piyasaya sürülmesi konusunda ilk olmayı amaçladığını gösteriyor. LG Görüntü Teknolojileri başkanı Sang Deog Yeo'ya göre ise akıllı telefonlarda yepyeni bir dönem başlayacak. İlk olarak akıllı telefonlar ile yaygınlaşacak olan esnek ekran teknolojisi daha sonra otomobil gösterge ekranlarına, tabletlere, giyilebilir cihazlara ve diğer dokunmatik ekranlarda da kullanılacak ve ortaya yepyeni bir moda çıkacak. 
 


 


Yeo, LG'nin amacının bu teknolojinin yayılmasında ilk sıralarda yer almak olduğunu belirtirken yeni yıla yeni tarzlarda dizaynlarla girmenin teknoloji dünyası için çok güzel bir şey olduğunu sözlerine ekliyor. Analistlere göre bu yeni teknoloji birçok farklı alanda çok hızlı bir şekilde yayılacak ve performansa yönelik yeni cihazlar geliştirilecek. 
 

Esnek Ekran Nedir?

LG, Samsung'un aksine AMOLED ekran değil de OLED ekran üreteceğini duyurdu. Esneyebilen OLED ekranlar cam yerine plastikten yapılır. Böylece üretim aşamaları daha kolay ve üretim maliyeti daha ucuzdur. Ekranlar bükülebilir durumda ancak koruyucu tabakaları sayesinde kırılmazlar. LG yetkililerine göre bu üretilen yeni teknolojik ekranlar mobil cihaz dünyasının şu zamana kadar gördüğü en ince ve en hafif ekranlar. Ekranların kalınlığı 0.0254 santimetre iken ağırlıkları ise sadece 6 gram

 


 


Bu esnekliği sağlayabilmek için ise LG yetkililerinin yaptığı bir açıklamaya göre cihazlar 700 mm yarıçaplı bir ovalliğe sahip olacak. Bu haliyle cihaz, Galaxy Nexus'dan daha fazla (neredeyse 2 katı) bir ovalliğe sahip. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, esnek ekran teknolojisini kullanmak için de yeni dizaynlar gerektiği belli oluyor. 
 

Esnek ekranın sağladığı en büyük yarar ise darbelere karşı dayanıklılık. Bu sayede yere düşünce çatlayan veya dağılan ekranlar gibi sorunlar tamamen geride kalmış olacak. Ekranların ceplere de uyum sağlayacak bir yapıları var. Birçok kullanıcı için bu, sevindirici bir haber.

Esnek Batarya

Esnek Batarya konusunda ise LG yetkilileri 3 farklı seçenek sunmuş: bükülebilir, oval ve özel şekillendirilmiş. Esnek ekrandan sonra bataryanın da esnek bir hale getirilmesi ise akıllı telefonların tamamen esnek bir yapıda olacağının bir göstergesi. Bu yüzden LG yetkilileri sadece ekran ile kalmayıp, aynı teknolojiyi bataryaya da uygulamış durumdalar.

Sadece akıllı telefon için değil, akıllı saat ve akıllı gözlükler için de bataryayı geliştirdiklerini belirten LG yetkilileri, batarya için yığın ve katlama teknolojilerinin patentlerini satın aldıklarını belirtiyorlar. Böylece esnek bir ekran için gereken enerjiyi kolaylıkla sağlayabilecek halde bir batarya elde edilebilecek. 

 

Geliştirilen 3 çeşit bataryanın bazıları çok daha üstün seviyede özelliklere sahip olacak. Bazı bataryalar şu anda kullandığımız bataryaların giremediği yerlere girebilecek halde geliştirilirken, bazı bataryalar ise esnek ekranlar için özel %16 daha uzun ömürlü olarak geliştirilecek. Isınma sorunu ise tamamen çözülmüş durumda. 

 


Tüm bu gelişmelerin arka planında LG, esnek ekranlı akıllı telefonunu tüm hızıyla geliştirmeye devam ediyor. G Flex veya LG Z isimli cihaz, 6 inçlik esnek bir OLED ekrana sahip. Söylentilere göre ise cihaz, Kasım ayında tanıtılacak. Sektör uzmanlarına göre ise esnek ekran teknolojisi konusunda ilk rekabet LG-Samsung arasında olacak (ki bu rekabet çoktan kağıt üzerinde başladı) ancak  esnek ekran teknolojisi diğer firmalara yayıldıkça bu rekabet çok daha büyük boyutlara erişecek. Gelişmeleri zaman gösterecek... Kaynak: 
 Engagdet
► Digital Trends 
► The Verge 


 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.