elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kredi Kartı ve Para Kullanımı Tarih Oluyor !

Eylül ayı ortalarında her zamankinden sıcak bir San Francisco sabahında,bir müşteri bir bardak içki aldı ve ödemeyi yapmak için Samsung Nexus cep telefonunu bir alıcıya doğru sallayarak Güney Amerika'da mobil cüzdan olarak adlandırılan sistemi kullanan ilk kişilerden biri oldu.A- A+
14.10.2011 tarihli yazı 6530 kez okunmuştur.

Bu tür cep telefonu ödemeleri Kuzey Amerika, Japonya ve Avrupa'da yıllardır kullanılıyordu ancak Kanada ve Birleşmiş Milletler'de bu sisteme yeni geçiliyor. İnternet arama devi Google, geçen ay Google Cüzdanlarını kullanıma soktu ve bu gibi bir çok hamle daha bekleniyor.Mobil cüzdanların kullanımını mümkün kılan şey Yakın Alanlı İletişim (NFC). Bu teknoloji aygıtların bluetooth konfigürasyonu gibi zaman gerektirmeyen ve çok daha az güce ihtiyaç duyan bir yolla aygıtların birbirleri arasında veri aktarımı yapmasını sağlıyor.Google, 2014'te akıllı telefonların yarısının NFC teknolojisine sahip olacağını tahmin ediyor. Günümüzde zaten bir çok aygıt bu tür çiplere sahip.

Ancak mobil cüzdanlar patlayan mobil ticaretin sadece bir parçası. Son milenyum'dan beri var olan online alış verişin dışında müşteriler akıllı telefonları barkodları okumak için, bir ürünün satışta olup olmadığını bilmek için, ürün özelliklerini öğrenmek için hatta dijital kupon toplamak için bile kullanıyorlar. Telekomünikasyon analisti Jüniper araştırmalarından alınan verilere göre mobil aygıtlarla ödeme 2010 yılında dünya çapında 170 milyar dolara ulaştı ve bu sayının 2015 yılında 670 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu miktarın 100 milyar dolarınıın is dijital cüzdanlar tarafından sağlandığı düşünülüyor.Şu anda Kanadalı'ların sadece %11'i ödeme yapmak için mobil aygıtları kullanırken %41'i Kanada da 1000 kişinin dünya çapında ise 34,000 kişinin kullandığı bu sisteme geçmek istiyor.Bu nedenle Montreal Bankası cep telefonlarına bir ek olarak kullanılabilen ve Master Card ödemele bilgilerini cep telefonlarına bu temassız ödeme terminallerinde aktarabilen bir sticker geliştirdi.Aynı zamanda satıcılar içinde bir çok ödeme uygulama örneğin Payfirma uygulaması müşterilere kendi ipod, İphone veya Blackberry'lerini bir kredi kartı okuyucusuna dönüştürmesini sağlıyor.Müşteriler alışveriş yaptıkları yerlerden onlara daha çok seçenek sunulmasını bekliyor dolayısıyla sanal ve gerçek alışveriş arasındaki çizgiler giderek bulanıklaşıyor. PayPall Canada Yönetim Müdürü Darrell MacMullin "bir dükkanda rakip firmaların fiyatlarını çok çabuk bir şekilde karşılaştırabiliyorum" diyor . Dolayısıyla müşteriler bir şey almadan önce çok daha fazla bilgiyle donatılıyorlar.Mobil aygıtlar kesinlikle bir firmayı rakiplerinden koruyan bilgi ambarını parçalamış durumda çünkü bugüne kadar müşteriler yapılan yarışmanın bir ürünün fiyatını ne kadar arttırdığı bilgisine yada ürün hakkındaki yorumlara vakıf değillerdi. Şu anda bir müşteri Shop Savvy gibi bir uygulama kullanarak bir barkodu scan edebilir ve aynı ürünün yakınlardaki mağazalardaki fiyatını öğrenebilir.

Müşteriler ayrıca GPS uygulamasına sahip akıllı telefonlarından yakın çevrelerinde ki indirimleri öğrenmek içinde bilgi alabilirler.Toronto'daki york Üniversitesinden pazarlama profesörü Detlev Zwiick bir alışkanlık olarak alışverişin değiştiğini söylüyor.Bu elektronik cüzdanlar müşterilerin yakındaki bir mağazayı algılama biçimini değiştiriyor.Yani siz bir alışveriş merkezine giriyorsunuz ve satıcılar o anda marketin algılanışını değiştime yeteneğine sahip. Satıcılar bir müşterinin telefonundan daha önce satın aldıkları ürünlerin listesini görebilir ve yer bilgisine ulaşabilir ve tüm bu bilgileri kişiye has bir alışveriş deneyimi yaratmak için kullanabilir. Bu sayede aynı mağazadan alışveriş yapan iki kişi mağazayı aynı şekilde anlamaz çünkü mağazanın ödeme seçenekleri ve indirim yaptığı ürünler kişiye göre ayarlanmıştır.Bu durum teknik uzmanlığı ve finansal desteği olmayan ve dolayısıyla kendi alış veriş programını uygulamaya koyamayan küçük işletmeler için yıldırıcı gelebilir. Ayrıca küçük işletmeler fiyatlar üzerinde de daha az rekabetçi oluyorlar. Eğer müşteriler ürünler üzerinde bu kadar seçici olmaya devam ederlerse bu küçük perakendecilerin büyük ölçekte ekonomiye sahip olma düşüncesini riske attığı anlamına gelir.


Ancak Zwick onlarında hala kullanabileceği taktikler olduğunu söylüyor.Yeni yaklaşıma çabuk adapte olabilen tüketici parçaları olacak ancak eğer siz küçük bir işletmeyseniz yine de müşterilere sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla bir küçük işletme sahibi için şu soruyu sormak zorunlu bir hale geliyor; "Bu yeni ödeme sistemine uyum sağlamak için para ve zaman harcamaya değer mi?", "Benim marketim bunu kaldırabilecek mi?"NFC İle Teknoloji Cebinizde Semineri Hakkında Detaylı bilgi ve Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayınız...Alican YEKSAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.