elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kırmızı ışıkta aracınızın motoru mola verecek

IBM, trafik lambalarına yerleştirilen ve kırmızı ışık yandığında araçların motorunu durdurabilen yeni bir patente imza attı.A- A+
30.05.2010 tarihli yazı 4062 kez okunmuştur.IBM, kırmızı ışıkta bekleyen araçların gereksiz yakıt tüketimini engellemek üzere yeni bir patente imza attı. Bu sistem ile kırımızı ışıkta bekleyen araçların motoru durdurulabilecek.Bu patent ile trafik lambalarına yerleştirilecek olan sistem , araçların motorlarına sinyal gönderecek ve kırmızı ışığın yanmasıyla birlikte araçların motorlarını durdurabilecek. Yeşil ışık yandığında ise tekrar sinyal göndererek araçların motorlarını çalıştıracak.

IBM'in bu patenti almasının en önemli nedeni ise trafik kazalarının ve kırmızı ışıkta bekleyen araçların gereksiz yere yakıt tüketiminde bulunmasının önüne geçmek. Wi-Fi teknolojisinden faydalanması beklenen sistem, özellikle hemzemin geçitlerde ve yolların kesiştiği bazı önemli noktalarda kırmızı ışıkta fazlaca bekleyen araçların bulunduğu bölgelerde kullanılacak.Ancak IBM'in bu şekilde bir patenti almasına sıcak bakmayanlar da var. Bunun en önemli sebebi ise hacker'ların bu sisteme sızabilme ve trafik ışıklarındaki bu sistemi kırarak araçlara sıkıntılı anlar yaşatabilme ihtimalinin olması.

Kaynak:Hürriyet
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.