elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kaya Gazı İçin ABD ve Kanada'ya İnceleme Heyeti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı(ETKB) tarafından bürokrat, mühendis ve teknik personellerden oluşturulan bir ekip Temmuz ayı içerisinde ABD ve Kanada’da yeni enerji kaynaklarımızdan olan kaya gazı için temaslarda bulunacak ve kaya gazı teknolojisini en ince ayrıntısına kadar inceleyecek.A- A+
05.07.2013 tarihli yazı 8970 kez okunmuştur.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kaya gazı teknolojisinin incelenmesi ve bir an önce ülkemizde bu enerji kaynağının kullanılması için Bakanlık tarafından görevlendirilen personelin ABD ve Kanada'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin "Bilindiği gibi kaya gazı fosil bir kaynak fakat bizim bu teknolojileri alırken önceliğimiz 'çevre' olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

Kaya Gazı Neden Bu Kadar Önemli?

1973 yılında petrol krizi yaşanmasından sonra, gelişmiş ülkeler alternatif enerji kaynakları arayışına girdiler.İlk olarak, petrol ve doğal gaz oluşturmuş kayaların bünyesindeki gazın çıkarılıp kullanılabilirliği bu krizden sonra tüm dünyada gündeme geldi. Bu teknolojinin ön plana çıkmasına tetikleyici olarakta son yıllarda petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışlarla birlikte kaya gazının bu iki tükenir fosil kaynağın yerini almasıdır. Kayagazı, kayaçların gözeneklerinde yer alan çok küçük miktardaki doğal gazlardır.

Bakanlıktan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Kaya gazının keşfi sonrası uluslararası büyük enerji şirketlerinin aağına giren Türkiye, ABD ve Kanada'ya kaya gazı teknolojisi için ziyareti yapacak." 

 


♦ Kaya Gazı Çıkarılmasının Basit Gösterimi

 

Bakan Yıldız Konuyla İlgili Neler Söyledi?

Bakan Yıldız'ın şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Oraya giden heyetimiz, özellikle büyük şirketler olmak üzere, arama, çıkarma ve üretim faaliyetleri özel izni bulunan kurum ve şirketlerle görüşmeler yapacak. Konuyla ilgili yürürlükte olan yasal mevzuatlar ve denetim mekanizması, çevresel etki değerlendirme süreçleri ve raporları, bunların ne kadar uygulandığı izlenilecek. Konuyla ilgili değinilmesi gereken başka bir konu ise hukuk kuralları. Heyetimiz, mevzuatlar hakkında danışmanlık hizmeti veren bazı hukuk firmalarıyla da bir araya gelerek onların tecrübeleri hakkında bilgi edinilecek." Diğer yatırımların öneminin göz ardı edilemeyeceği fakat enerji yatırımlarında ise çok daha hassas yaklaşılması gerektiğini söyleyen Bakan Yıldız, enerji kaynak rezervine ulaşmanın sonuç getirmeyeceğini, o kaynakları en güvenli, en verimli ve en temiz şekilde kullanabilmek için de gerekli teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasının üzerinde durdu.

Bakan Yıldız, teknik konularda ise şöyle devam etti: 

"Teknik heyetimiz, ziyarette bulunduğu öncü firmalarda, kaya gazı teknolojisi hususunda geliştirilmiş veya geliştirilmekte olan teknolojik olanaklar hakkında bilgi toplayacak. Toplantıların yanı sıra yapılacak saha gezileri ile de hidrolik çatlatma operasyonları (kaya gazı çıkarılması) yerinde gözlenecek. Tesislerdeki uygulamalar ile çevresel etkiler de incelenecek." 


 

♦ Kaya Gazının Çıkarılması ve Üretimi (Simülasyon)

 

Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.