elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Japonya Yeni Enerji Kaynağı Keşfetti

Fukuşima nükleer santral kazasından sonra nükleer enerjiden vazgeçeceğini açıklayan teknoloji ülkesi Japonya'da yeni bir enerji kaynağı keşfedildi. Buna göre Japonlar dünyada bir ilk olarak metan hidrattan gaz elde etmeyi başardılar. Haberimizin detaylarını yazımızda inceleyeceğiz.A- A+
15.06.2013 tarihli yazı 15510 kez okunmuştur.
2011 yılında Japonya’da meydana gelen Fukuşima Daiçi nükleer santral kazası ülkenin nükleer enerjiye endişeli yaklaşmasına sebep olmuştur. Bunun sonucu olarak da ülkede bulunun nükleer reaktörleri 2030 yılına kadar kapatmayı hedeflemiştir. Enerji ihtiyacının %30 ‘unu nükleer santrallerden karşılayan Japonya’da enerji arz sıkıntısı yaşanmıştır.

 


Elektrik üretiminde nükleerin payını azalmak isteyen Japonya yeni enerji kaynakları aramaya başladı. Bu arama çalışmalarının sonucu olarak ülke etrafında oldukça fazla bulunan metan hidrattan gaz elde edildi.
 


Dünyada ilk kez gerçekleştirilen bu çalışmada Japon Milli Petrol, Gaz ve Metal Anonim şirketi (Jogmec), başarıya ulaştıklarını bildirdi. Donmuş su ve metan karışımından oluşan metan hidrata ‘yanıcı buz’ da deniliyor .Daha önce bilim adamları ve akademisyenler tarafından araştırma ve tez konusu olan metan hidrattan gaz elde edilmesinde bir teknoloji ülkesi olan Japonya ilk somut adımı atmış oldu.


Ülkenin çevresindeki kaynağın, ülkenin 100 yıllık iç tüketimini karşılayacak oranda olduğu vurgulandı. Japon uzmanlar, metan hidrattan ilk defa gaz elde edildiğini de belirtti. Metan hidrat, metan ve suyun birleşiminden oluşuyor. Deniz tabanın altında katı bir halde bulunuyor.


Kaynak


http://tr.euronews.com/


Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.