elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Japonya ile Nükleer Anlaşma

Sinop'ta kurulacak nükleer santral için Japonya ile anlaşma sağlandı. Santralin mutabakat süreci 3 ayda tamamlanacak.A- A+
24.12.2010 tarihli yazı 2445 kez okunmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Japonya Ekonomi-Ticaret ve Sanayi Bakanı Akihiro Ohata, Türkiye-Japonya arasında nükleer santral kurulmasına ilişkin işbirliği mutabakatı imzaladı. İmza töreninde konuşan Yıldız, bu anlaşma ile Türkiye ve Japonya'nın ortak çalışmalarının önünün açıldığını belirtti ve "Japonya'daki nükleer güç santralleriyle ilgili tecrübenin Türkiye'de somutlaşmasını istiyoruz." dedi.

Yıldız, iki ülke arasında yapılacak müzakerelerin kamu, finansman gibi konuların yanında işbirliği yönünün de olacağını belirterek, Japonya ile enerji tasarrufu gibi farklı konularda işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Türkiye'nin nükleer santraller konusunda geç kaldığını bildiren Yıldız, artık bu konuda zaman kaybetme lüksümüzün olmadığını söyledi.

Törende konuşan Ohata da, Japonya'daki nükleer güç santrallerinin güvenliği konusuna değindi ve Japonya'nın nükleer teknolojisini ilk olarak İngiltere'den aldığını belirtti. Bu teknolojiyi alırken Japonya'nın deprem bölgesi olmasını dikkate aldıklarını bildiren Ohata, böylece depreme dayanıklı teknolojiler geliştirdiklerini kaydetti.

Kaynaklara göre Yıldız, sürecin 3 ayda tamamlanması yönünde istekte bulundu ve Japon kaynaklar da bu isteği kabul etti.İlgili haberler:Nükleer enerjide yeni isim JaponyaNükleerde Japonlar'da İstekli...


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.