elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Japonlar Yine İş Başında |
Radyasyondan Etkilenmeyen Robot

Japonlar yine yaptı yapacağını. Yaşadığı her felaketten ders çıkaran Japonlar bu sefer 2011 yılında yaşadıkları Fukushima Nükleer Santrali felaketinden ders çıkarmış olacak ki ‘’Radyasyondan Etkilenmeyen’’ bir robot üretmişler.A- A+
30.11.2012 tarihli yazı 11475 kez okunmuştur.

Toshiba Corp. yapmış oldu açıklamada nükleer felaketlerde kullanılmak üzere radyasyondan etkilenmeyen robot ürettiğini açıkladı.

Metalden yapılmış 4 ayaklı  bu robotun insanlara zarar verebilecek seviyedeki yüksek radyasyonlu alanlarda kullanılması için tasarlandığı aynı zamanda robotun zorlu koşullar için tırmanma yeteneğine de sahip olduğu söylendi.


Robot; 4 ayaklı bir buz taşıyıcısını andırıyor.
 

Ancak 4 ayaklı bir buz taşıyıcısını andıran bu makine; basın mensuplarına yapılan gösteride robotun hala bazı sorunlarının çözülememiş  olması ve daha fazla geliştirilmesi gerektiği dikkatlerden kaçmadı. 
 
Tırmanma özelliğini göstermek için yapılan gösteride robotun merdivenleri çıkarken, bir basamaktan diğer basamağa geçmesi yaklaşık 1 dakikayı buluyor olması ve gösteri devam ederken bir ayağını kaldırdıktan sonra indirme hareketini yapamaması nedeniyle ayağının havada hareketsiz kalması ve 5-6 kişinin yardımıyla kaldırılıp restart yapılması akıllarda soru işareti bıraktı.

Toshiba Yetkilileri yaptığı açıklamalarda, olası bir nükleer santraldaki yıkım, çökme vb. gibi önceden anlaşılması daha zor engellerde robotun bu nesneyi aşmak için vereceği karar süresinin 10 dakikayı bulabileceği ve yere düştüğü takdirde tek başına ayağa kalkamayacağını söyledi.
Şirket yaptığı açıklamada gösterideki tüm talihsizliklere rağmen robotun robotun işe yaracağı iddiasında.

Robotun , 11 Mart 2011’ de meydana gelen dev deprem ve sonrasında yarattığı tsunami nedeniyle Fukushima Nükleer santalinde meydana gelen çekirdek erimesinin yaşanarak insanların girmesinin mümkün olmadığı odaya bu radyasyondan etkilenmeyen robotla erişilebileceğini söyledi.


Haberin Videosu:
Kaynak: www.economist.com

 

Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.