elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Japonlar Türkiye'deki nükleer santralden vazgeçti

Mart 2011'deki deprem sonrasında patlak veren nükleer felaketle baş etme konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Tokyo Electric Power Co, Japonya'daki operasyonlarını iyileştirmek amacıyla, Türkiye'deki nükleer santral projesinden vazgeçti.A- A+
28.07.2011 tarihli yazı 1632 kez okunmuştur.

Kısaca TEPCO olarak da bilinen şirket, Türkiye ile görüşme halinde olan sanayi devi Toshiba'nın kendisinden yardım talep etmesi durumunda, Karadeniz'deki ikinci nükleer santral projesine katkıda bulunabileceğini açıklamıştı.

TEPCO'dan Perşembe günü yapılan açıklamada, 'Enerji sektörü için gerekli olanlar dışında, diğer operasyonlardan çekilmeyi planlıyoruz. Türkiye'deki projede yer almayacağız' ifadesine yer verildi.

JAPONLARDAN SONRA FRANSIZ VE GÜNEY KORELİLER

Güney Kore merkezli Yomiuri gazetesinin haberindeyse, Türkiye'nin Karadeniz'deki nükleer santral projelerinde Japonlarla girdiği görüşmeleri sonlandırabileceği belirtilirken, sonrasında projeler için Fransız ve Güney Koreli şirketlerle konuşabileceğini ifade edildi.

Türkiye ve Japonya Aralık'ta nükleer santral inşaatı konusunda anlaşmış ancak Japonya'daki sarsıcı depremin ardından görüşmelerde aksaklıklar baş göstermişti.

TEPCO sözcüsü, şirketin Vietnam'dan gelen nükleer santral projesine talebine olumlu yanıt vereceğini belirtti.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.