elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Işık hızı aşıldı mı?

Kıyamete kapı aralayacağı gerekçesiyle eleştirilen İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) uzmanları, 6 ay süren bir araştırma sonunda bilim dünyasında büyük ilgi uyandıran bir iddia ortaya attılar.A- A+
23.09.2011 tarihli yazı 14805 kez okunmuştur.

Tarihin en kapsamlı fizik deneyinin yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki (CERN) bilim adamları, atomaltı parçacıkların ışıktan daha hızlı hareket ettiğini ölçtüklerini öne sürdü.


Bilim adamları, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacık nötrinoların saniyede 299 bin 792 kilometre hızla kozmik hız sınırını aştığını söyledi.


CERN, nötrino huzmesinin, laboratuvarın merkezinin bulunduğu Cenevre'den 730 kilometre uzaktaki, İtalya'daki bir laboratuvara ateşlendiğini, nötrino huzmesinin bu laboratuvara 60 nanosaniyede ulaştığını bildirdi.


Nötrinolar ışıktan hızlı mı?


CERN araştırmacıları, sonuçların ABD ve Japonya tarafından da doğrulanmasını bekliyor. İddianın doğrulanması halinde Albert Einstein tarafından ortaya atılan izafiyet teorisinin "hiçbir şey ışıktan hızlı değildir" şeklinde özetlenebilecek kuralı tartışmalı hale gelecek.


CERN uzmanlarından Antonio Ereditato, sonucunu "tam bir sürpriz" olarak nitelediği araştırma sürecinin 6 ayı bulduğunu, sonucu açıklamadan önce defalarca kontrol ettiklerini söyledi.


Nötrino alanında uzmanlığıyla bilinen, Oxford Üniversitesi araştırma görevlisi Alfons Weber, test sonuçlarının hata payına dikkat çekti. ABD'de yapılacak ölçümlerin beklenmesi gerektiğini kaydeden Weber, CERN araştırmacılarının iddialarının doğrulanması halinde izafiyet teorisi kuralının tamamen yıkılmayacağını, teorinin istisnai koşullarla geçerliliğini korumaya devam edeceğini kaydetti.Dünyanın en ünlü denklemi E=mc^2 Albert Einstein'ın izafiyet teorisini ifade ediyor. Einstein'e göre hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez.Ancak doğrulandığı takdirde bu deney, Albert Einstein'in Özel Görelilik Kuramının bazı kısımlarını tersine çevirebilir, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasalar alt üst olabilir. Tüm modern fizik teorilerinin yeniden gözden geçirilmesini dahi gerektirebilir.


Kaynak: euronewstr


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.