elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İş Dünyasında E-postanın Yeri mi Sarsılıyor?

Hızla değişen teknoloji, yeni nesil İnternet trendlerini de etkiliyor. İş dünyasının en önemli aracı sayılan e-posta yazışmaları da bu değişim fırtınasından etkilenecek gibi görünüyor. Nasıl mı? Atos, HoohtSuite gibi yenilikçi firmalar e-posta iletişimine farklı bir boyut getirmek için kolları sıvadı. Adı Zero e-mail olarak yavaş yavaş duyulan bu yeni yaklaşım sosyal medyanın iş dünyasındaki elini güçlendirecek.A- A+
29.10.2013 tarihli yazı 8267 kez okunmuştur.
E-posta ile iletişim kurumların şirket içi ve dışı iletişimlerini sürdürebilmek için kullandıkları vazgeçilmez ve en iyi yol olarak görülüyor. Ancak İnternet dünyası o kadar hızlı yenileniyor ve gelişiyor ki dün çok iyi olarak yorumladığınız ürünün ya da hizmetin yerini bir başkası alıyor ya da anlık olarak fikriniz değişiyor. Bu kalıplaşmış ve iş dünyasının vazgeçilmez araçlarından e-posta için de geçerli olabilir.

Aslında yeni bir fikirden bahsetmiyoruz, teknolojinin kalbi
Silikon Vadisi’nde son 5-6 yıldır gündemde olan konuyla ilgili bir uygulama var; Zero E-mail Friday. Çalışanlar Cuma günleri e-posta iletişimi kurmuyorlar hatta gelen kutusundaki e-postaları siliyorlar. Haliyle iletişim yüz yüze ya da telefonla yapılıyor. Bir gün de olsa sanal ortama olan bağımlılığın ve e-posta trafiğinin önüne geçilmiş oluyor. Araştırmacılar gelen kutusunun bir kaç dakikalık kontrolünün dahi çalışmaya devam etmek için gereken odaklanmayı etkilediğini belirtiyor. Diğer yandan aynı ofisi paylaşan çalışanların gerçek hayattaki iletişimini zayıflattığını söylersek yanlış olmaz.

 

 
Şirketlerin E-postaya Bakış Açısı Değişiyor mu?

Bu yeni yaklaşımın hayata geçirilmesine olumlu bakan en yakın kurum Atos. Fransız teknoloji şirketi kurum içi iletişimde radikal bir değişikliğe gitmeyi hedefliyor. E-posta iletişiminin kökleşmiş şirket kültürünün bir parçası olmasına rağmen Atos neyi hedefliyor? Atos CEO’su Thierry Breton, çalışanlarının aldıkları e-postaların %5’inin spam niteliğinde olduğunu ve yöneticilerin haftada 5 ile 20 saatini gelen kutularının kontrolüne harcadığını söylüyor. Ürettikleri verinin ağır ölçeklerde çalışma ortamlarını kirlettiklerini ve kişisel hayata da zarar verdiğini düşünüyor.
 


 
İş dünyasındaki genç çalışanların ve adayların İnternet kullanımına baktığımızda iletişim için sosyal medyayı, IM Message, Watsapp gibi diğer kanalları kullanmayı tercih ediyor. Aynı zamanda girdikleri işten ve kurumlarından beklentileri, giderek şişen ve cevaplamak zorunda olunan e-postalarla dolu bir gelen kutusuna sahip olmak değil öğrenmeye ve gelişmeye açık anlamlı iş tanımları ve yeteneklerini harcamayan görevler oluyor. Önümüzdeki yıllar,Y kuşağı gençleri olarak ifade edilen yeni neslin iş dünyasına uyum sağlaması ve kurumların onları anlaması sıkıntılı bir geçiş aşaması olacak.
 

 

Atos’un bu kararı alması sonrasında Zero E-mail programının başına blueKiwi firmasının CEO’su Robert Shaw’ı getirdi. Shaw, kurumların dijital teknolojileri kullanarak yaşadığı dönüşümleri deneyimli bir danışman. 24 – 26 Eylül’de İstanbul’da yapılan ICT Summit NOW Kongresi’nde konuşan olan Robert Shaw bu yazıda bahsettiğimiz şeylere değindi. Atos çalışanlarının e-posta kullanımı yerine kendilerine özgün kurdukları yapıyı tercih ettiklerini belirten Shaw'a göre, e-postanın yarattığı mesafeye karşılık, bu yeni yapılanma ile insanları birbiriyle konuşmaya cesaretlendirmek, telefonda konuşmaya zorlamak gerekiyor. Çünkü sesi kullanarak süreçleri hızlandırmak, kurum içinde işbirliğine dayalı adımlar atmak mümkün.

Şirkete göre bu programın sonuçlarını bu yılsonunda görebileceğiz. Diğer şirketlerin de programın başarılı olması durumunda daha olumlu bakacağını ve hazırda beklediğini söyleyebiliriz. Bu yaklaşım yakın zamanda mail servislerinin başına büyük iş açabilir.Kaynak :

► engagedleadership.com
► ictsummitnow.com


 
Nevra Aydın Nevra Aydın Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.