elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

iPhone 5S |
Parmak İzi Okuyucu Özelliği Nedir?

Apple‘ın 10 Eylül'de gerçekleşen tanıtım etkinliği (5S, 5C, iOS 7) öncesinde ayrıntıları basına düşen iPhone 5S‘in parmak izi okuyucu özelliği, akıllı telefonlarda eşi benzeri görülmemiş bir özellik olarak duyuruldu. Ancak Home tuşuna entegre edilerek sunulan özelliğin kullanım çeşitliliğinde şimdilik bazı eksikler bulunuyor. Bu eksikliklerin ise zamanla kullanıcıya sunulan iOS 7 güncellemeleriyle kapatılması ön görülüyor.A- A+
11.09.2013 tarihli yazı 21248 kez okunmuştur.

Şirket, dün akşam yapılan iPhone 5S, iPhone 5C ve iOS 7 tanıtım etkinlikte parmak izi okuyucusu için telefon kilidinin açılması ve iTunes ödemelerine onay verilmesi olarak sadece iki kullanım alanı sundu. Bu işlemlerin yapılması dışında iPhone 5S’in parmak okuyucusu pasif bir konumda olacak.
 

► İlginizi Çekebilir: iPhone 5S vs. Galaxy S4
 

Bu olay iOS yazılım geliştiricileri için de kötü bir haber niteliği taşımakta. Oysa ki, AllthingsD‘nin Apple’ın başkan yardımcılarından Phil Schiller’in doğruladığı bilgiye göre, yazılım geliştiricilerin parmak izi okuyucusunu telefona erişirken kimlik doğrulama aracı olarak tasarlamadığını belirtti. Bununla birlikte iOS 7 geliştiricilerinin, parmak izi okuyucusundan gelecek dönemde faydalanıp faydalanamayacağı da oldukça karmaşık bir durum.

Apple bunun yanı sıra güvenlik konusunda sunduğu en büyük yenilik olma özelliğini taşıyan parmak izi okuyucusunun topladığı verileri insanların güvenlik ihlali olarak düşünebileceği için Şirket Server’larında depolamayacağını da açıkladı. Fakat kişiye özel bir sistem olması ve aşılması zor bir güvenlik imkanı yaratması amacıyla sunulan özelliğin bu savını gerçekleştirebilmesi için parmak izlerini depolamaması gerekiyor. Bu da akıllardaki soru işaretlerini engelleyemiyor.
 iPhone 5S'in basına sızan parmak izi sensörü


2012 yılının Temmuz ayında parmak izi okuyucusu - üreten AuthenTec’i satın alan Apple’ın bu adımıyla yeni iPhone modellerinde geliştirilmiş güvenlik sistemlerinin kullanılacağı düşünülmüştü. ABD’deki bilgi sızdırma skandalında hükümet ile işbirliği yaptığı ortaya çıkan şirketin, parmak izi okuyucusunu oldukça basit iki özellikle birlikte kullanıma sunması şüphesiz iPhone 5S’i satın almayı düşünen kişilerin kafasını karıştıracaktır.

Başka bir şüphe ise, Apple’ın yeni CEO'su olan Tim Cook’un da parmak izi okuyucusunun kullanımı hakkında net açıklamalarda bulunmadığını görmezden gelemeyiz. Fakat Cook, yeni güncelleştirmeler ile parmak izi okuyucusunun mümkün olan her işlem için değerlendirilebileceğinin de sinyallerini veriyor.

 
 

Kaynak►BusinessInsider.com
 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar