elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İlk Grafen Bazlı Optik Disk Üretildi

Bilim adamları ilk grafen bazlı holografik optik diski üretti. Peki bu diskler ne işe yarıyor? Diğer disklerden farkı ne? Satışa ne zaman sunulacak? Cevapları yazımızda.A- A+
13.10.2013 tarihli yazı 11743 kez okunmuştur.

Avustralya’daki bilim adamları ilk grafen bazlı holografik optik diski üretmeyi başardı. Grafenin sihirli özelliklerinden dolayı bir Blu-ray ya da DVD diskinden farklı olarak holografik verileri yüksek güvencede saklayabiliyor. Ayrıca disk kırılsa bile bünyesindeki veriler geri alınabiliyor.
Araştırma, Melbourne’de Swinburne Teknoloji Üniversitesi’ndeki  Min Gu ve arkadaşları tarafından suda içinde Grafen Oksit süspansiyonu ile başladı. Bu süspansiyon Polivinil alkol (PVA)  ile karıştırıldı. Daha sonra karışım bir cam disk üzerine döküldü ve kurumaya bırakıldı. Bu işlemlerin sonunda GO Polimer yapıya sahip bir disk yapılmış oldu.  GO polimer yüksek derecede flüorışıl özelliği taşıyor. Ancak bir femtosecond lazer foton çifti ışıma yaparak, GO polimer flüorışıl özelliğini kaybediyor. Böylece bir  fotodedektör  çifti  ile flüorışıl alanı okumak  ve üzerine lazer ile veri yazmak daha da kolaylaşıyor.
 

 
►İlginizi Çekebilir: Teknolojide Çığır Açan Buluş | Grafen

 
GO polimer diskler, katmanlarına veri işlenmesi için  okuma/yazma lazerlerinin çoklu katmanın üzerine odaklanabileceği kalınlıkta. Ayrıca GO polimer yapısının ışığı kıran içeriği, kayıt işlemine göre  lazer kullanmına bağlı olarak ayarlanabilir. Bu iki faktörle birlikte GO polimer diskler holografik depo olarak da kullanılabilir. Holografik deponun nasıl çalıştığının dışında diskler yüksek derecede depo alanı ve yoğunluğu sağladığını söylemek şu an için yeterli. Avustralyalı bilim adamlarının söylediklerine  göre her kübik santimetre için yaklaşık 0.2 terabitlik veri saklanabiliyor.
 
►İlginizi Çekebilir: Grafen'in Elektronikte Kullanılmasıİlginç bir şekilde araştırma raporları bunu  kastetmiyorken  araştırmanın başındaki isim Min Gu Go polimer disklerin aslında çok fazla bilgi saklama da iyi bir seçim olmayacağını iddia etti.  “ Alışıla geldiği üzere bilgi, diskteki ikili sisteme kaydedilir. Disk kırılırsa, bilgi geri elde edilemez. Anca diskin oluştuğu malzeme,  disk kırılsa bile bize bilginin geri kazanımına olanak sağlayacak süper disklerin gelişmesini  sağlıyor.”  diyerek verinin geri getirilebileceğine işaret ediyor.

Ne yazık ki halen araştırmalar seri üretime geçecek durumda değil.  Çünkü yüksek miktarda iyi kaliteli grafen üretmenin henüz bir yolu bulunamadı.  Araştırmalar devam etmekle birlikte ileride grafen bazlı holografik optik disklerin elektronik sektöründe kendine yer edinebileceği kesin.
Kaynak

►  extremetech.com


 
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.