elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İklim görüşmelerinde ikinci tur

45 ülkenin Çevre Bakanları ve iklim uzmanları Bonn’da ikinci kez bir araya geldi. Pazar günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından açılışı yapılan görüşmeler başladı.A- A+
03.05.2010 tarihli yazı 1830 kez okunmuştur.

Kopenhag'da yapılan Dünya İklim Konferansı'ndan ülkeleri bağlayıcı bir iklim anlaşması çıkmamıştı. Konferansta sadece ülkelerin kendiliklerinden iklimi koruyucu tedbirler almaları hususunda mutabakat sağlanabildi. 2012 yılında süresi dolacak olan Kyoto Protokolü'nün yerine geçecek yeni anlaşma da taslaklaştırılamadı. Bu amaçla aralık ayında, Meksika'nın Cancun kentinde yapılacak iklim konferansı öncesi, ülkelerarası güven ortamının yeniden sağlanması ve bir eylem takvimi oluşturması için Bonn'da ikinci kez bir araya gelindi.

Amaç Meksika'ya hazırlık

Bonn'daki iklim görüşmelerinin ilki nisan ayında gerçekleştirilmişti. Bonn'da liderlerin bağlayıcı kararlar alması beklenmiyor. Görüşmelerin öncelikli hedefi, karbondioksit salınımını azaltmak ve yerküre sıcaklığının artmasına karşı ortak önlemler almak. Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmelerdeki açılış konuşmasında 'Yeni bir anlaşmanın zeminini oluşturacak, yerküre sıcaklığının artışını 2 dereceyle sınırlandırma hedefi önceliğini kaybetmedi. Ancak sürekli tartışıp, uygulanması mümkün olmayan teorik düşüncelere zaman harcamanın da anlamı yok' dedi.Kopenhag'da yapılan İklim Konferansı'nı 'uluslararası bir pazar yerine' benzeten gözlemciler tarafından, katılımcı ülkelerin daha az ödün vermek için sürekli pazarlık yapıldığı belirtiliyor. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, insanlığın ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve Cancun'da, Kopenhag'da yaşananların tekrar edilmemesi gerektiğini dile getirerek, ihmallerin kötü sonuçlar doğurup, durumun daha karmaşık bir hal alacağını sözlerine ekledi.

Ülkeler gerekli tedbirleri almıyor

Kopenhag'da önerilen tedbirlerin tüm ülkelerce bilindiği halde dikkate alınmaması eleştirilerin başlıca kaynağı. Tüm uyarılara rağmen ülkelerin karbondioksit salınımını azaltma iradesi göstermediğinden söz ediliyor. Yüzyılın sonuna kadar yerküredeki sıcaklık artışının 2 dereceyle sınırlandırılabilmesi için karbondioksit salınımının önemli miktarda azaltılması gerekiyor. İklim bilimcilerin üstesinden gelinebilecek seviye olduğunu belirttikleri 2 derecelik ısınmanın, devletlerin birbirini karşılıklı bloke etmesi yüzünden artık hayal olduğu dile getiriliyor."ABD enerji yasası da askıda"

ABD Başkanı Baracak Obama'nın enerji yasası askıya alındı. Çin sera gazı emisyonunu azaltmak için ABD'nin ilk adımı atmasını şart koşuyor. Kalkınma halindeki ülkeler ise sanayi ülkelerinin tarihi sorumluluklarından bahsediyor. Ve sanayi ülkeleri de, ekonomik kriz döneminde iklimin korunmasının faturasını tek başlarına üstlenmeye yanaşmıyorlar. Bonn'daki ikili diyaloğunda bu düğümün çözülmesi zaten beklenmemekteydi. Petersberg diyaloğu anlaşma da doğurmayacak. Bonn buluşması ola olsa, yedi ay sonra yapılacak olan Cancun'daki dünya iklim zirvesinin de fiyaskoyla sonuçlanmaması için, karşılıklı güven ortamı yaratmaya yarayabilir.Deutsche Welle Türkçe


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.