elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hürkuş Hangardan Çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafındangeliştirilen ve Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden VecihiHürkuş'un adını taşıyan, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (Hürkuş),düzenlenen törenle hangardan çıkarıldı.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 5425 kez okunmuştur.


Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , "Türkiye’nin büyüklüğünü test etmeye çalışanlara hadlerini bildirmekten çekinmeyiz” dedi. Hangara çıkarılan Hürkuş'a ilk olarak Başbakan Erdoğan bindi. Erdoğan'a bir pilot da eşlik etti. Erdoğan, törenin ardından F-16 pilotlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.


Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi TUSAŞ'ın 2006 yılında çalışmalarına başladığı Hürkuş, Türk mühendislerin ürettiği özgün eğitim uçağı niteliklerine sahip.


Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA CS 23 kurallarına göre tasarlanan eğitim uçağında, öğretmen ve öğrenci pilot arka arkaya oturabiliyor. Tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olan Hürkuş'un, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti bulunuyor.Genel kullanım, aletli uçuş, seyrüsefer ve formasyon eğitim aşamalarını gerçekleştirebilme amacıyla üretilen Hürkuş'da, standart uçak sistemlerinin yanı sıra, kabin basınçlandırma, koltuk fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor.


Türkiye'nin, gelişmiş bir hava aracının tüm unsurlarıyla birlikte hazırlanan ilk projesi Hürkuş'un tasarımında 50 mühendis, seri üretim safhasında ise 50 mühendis ve 350 teknisyen çalıştı.


Bugün hangardan çıkarılan Hürkuş ilk uçuşunu 2013 yılında gerçekleştirecek. Şu ana kadar proje için 150 milyon dolar harcandı ve 4 tane uçak yapıldı. Uçakların bazı küçük parçaları dışında tamamı yerli üretim. Hürkuş'un malzemeleri dışında yazılımı da tamamen Türk mühendisleri tarafından yapıldı. İki kişilik eğitim uçağı Hürkuş'un maksimum hızı ise saatte 574 kilometre.Kaynak:

Hürriyet                     ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.