elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hezarfen Savunma Sanayi Günleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hezarfen Havacılık ve Uzay Kulübü tarafından düzenlenen “Hezarfen Savunma Sanayi Günleri ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.A- A+
14.03.2011 tarihli yazı 7423 kez okunmuştur.

Türk Savunma Sanayi sektöründe faaliyet gösteren Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI), General Electric (GE), AYESAŞ, TEI ve Alp Havacılık'tan yetkililerin katıldığı etkinlikte konuşmacılar çeşitli konularda bilgiler verdiler.İlk olarak söz alan TAI Sistem Mühendisliği Lideri Barış Atakan, Anka Projesi hakkında bilgi verdi. ANKA İnsansız Hava Aracı'nın tamamen yerli imkanlarla yapıldığını belirten Atakan, testlerin başarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. TAI Uçuş Test Mühendisliği Lideri Serdar Cora ise uçuş test mühendisliği hakkında bilgiler vererek halen testlerini gerçekleştirdikleri uçaklardan oluşan bir sunum yaptı.

TEI'den Doğan Atik, Altı Sigma Kalite Uygulamaları hakkında dinleyicilere bilgiler verdi. Günümüzde şirketlerin rekabet gücünün tamamen inovasyona yani yenilikçiliğe dayandığını söyleyen Atik, bu konuda yapılması gerekenleri anlatarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu.GE Nühendislik Departmanı'ndan Oğuz Aytekin "General Electrıc Uçak Motorları, Günümüz Jet Motorları" konulu sunumunu gerçekleştirirken yine GE İnsan Kaynakları Müdürü Mutlu Numan Zümrüt, salondakilere mülakat teknikleri eğitimi verdi. Zümrüt'ün sahnede öğrencilerle yaptığı interaktif uygulama öğrencilerden büyük ilgi gördü.AYESAŞ Aviyonik Yazılımlar Direktörü Nezir Ertürk, Ayesaş hakkında bilgi verdi ve uçaklarda kritik güvenlik yazılımları üzerinde durdu. Milli yazılımın önemine değinen Ertürk, TSK envanterinde bulunan uçaklar için yazılım geliştirdiklerini anlattı.Alp Havacılık İmalat Müdürü Hüseyin Arıkan da, "Unıted Technologıes Ace" Verimlilik Uygulamaları konulu sunumunu gerçekleştirdi.Son olarak TAI Mekanik Sistemler Öğretmeni İsmail Yavuz'un "Türkiye Uçak İmalat Tarihi" konulu sunumu büyük ilgi gördü. Yavuz'un Türkiye'nin uçak imalat geçmişinden bahsettiği ve görsel videolarla desteklediği sunumu salondakiler nefeslerini tutarak izledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hezarfen Havacılık ve Uzay Kulübü Başkanı Naz Şenozan, ulusal çapta ilki gerçekleştirilen organizasyona öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini ve ESOGÜ'nün yanı sıra diğer üniversitelerden de çok sayıda katılımın olduğunu belirtti. Etkinlikle ilgili olarak Türkiye'de savunma sanayiinde havacılık konulu bir organizasyonun ilk kez gerçekleştiğini ifade ederek Eskişehir'in havacılıkta öncü olduğunu öğrenci organizasyonlarıyla da bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.İki gün süren seminerin sonunda öğrencilere katılım sertifikaları verildi.
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.