elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hediyedenizi.com'un Sahibi Fatih Pakdamar

Bu güne kadar sizi çok şaşırtan bir hediye aldınız mı? Çok şaşırttığınız bir hediye verdiniz mi? Hediye seçimini zor bir iş olarak görüyorsanız, Türkiye'nin en büyük hediye sitesi, Hediyedenizi.com'un sahibi Fatih Pakdamar ile yaptığımız bu röportajı okumalısınız.A- A+
06.11.2010 tarihli yazı 6213 kez okunmuştur.

Hediyedenizi.com 'u ne zaman ve nasıl kurdunuz ?

Sitemizi 2005 yılında kurduk. O döneme kadar tekstil işi yapıyorduk, ortaklarım vardı. Yedi milyon dolar ciro yapıyorduk, hepsini teminatsız satıyorduk. Çok riskliydi, işimiz büyümüyordu, tekstil bitecek diye söylentiler vardı.Özetle daha risksiz, daha hızlı büyüyen, daha modern, daha karlı, daha rekabete kapalı (know how gerektiren) bir iş aradık. Ben Amerika San Francisco'da böyle bir firmada stajyer olarak çalışmıştım. Değerlendirdik, internet firması kurmayı mantıklı bulduk. Tabii internet firması kurmak isteyince onlarca model çıktı karşımıza, arkadaşlık sitesinden tutunda portallar, reklam siteleri' Biz nihayetinde ticaretten gelen insanlar olarak bir ürünü alıp satabileceğimiz bir model olan "on-line hediye" işinde karar kıldık. Aslında hiç bir fikrimizin olmadığı bir alandı kabul etmek gerek.Sitede birçok kategori ve ürün mevcut, içeriğinizi nasıl genişlettiniz ?

Her start-up hikayesi gibi bu da kolay olmadı, çok mücadele verdik, çok kendimizi motive etmek zorunda kaldık. Klasik küçük bir başlangıç yaptık, eski bilgisayarlarla, arkadaşlarımın yaptığı yazılımla çekirdeğini oluşturduk.Yazılımımız özgün, ürünleri niteliklerle tanıyıp hediye seçmenize yardımcı olan dünyadaki tek sistem. Şöyle örnek vereyim; HediyeDenizi.com bir hediyenin sevgililer günü hediyesi mi ya da orta yaşlı bir anneye mi hediye edileceğini, ya da bir kitabın çocuk kitabı olup olmadığını bilir. Böylece çocuğa hediye arıyorum dediğinizde size hem kitap kategorisinden çocuk kitaplarını, hem de oyuncakları ve diğer alternatifleri getirir.Siteyi en çok erkekler kullanıyordur muhtemelen, bu sayede hediye düşünme derdinden de kurtulmuş oluyorlar. 

Aslında düşünüldüğü zaman öyle, biz erkekler gerçekten hep zorluk çekmişizdir hediye seçimi konusunda. Sevgilimize, eşimize dostumuza, yakınlarımıza nasıl bir hediye alsak diye kararsız kalırız her defasında.Biz bu durumu sadece erkekler bazında değil de genel anlamda düşünüp değerlendirdik ve sonucunda sitemizi her kesime hitap eder hale getirdik. Hem erkekleri, hem bayanları "Ne hediye alsam acaba?" düşüncesinden kurtardık. İstatistikî bilgilerimize baktığımızda da durum bunu göstermektedir. Yani şunu demek istiyorum; sitemize üye olup alışveriş yapan kişileri, rakamsal olarak erkek/bayan diye değerlendirdiğimizde rakamlar hemen hemen eşit bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Ürün stok durumunuz nasıl ? Seçtiğimiz ürünün elimize geçmesi yaklaşık ne kadar sürüyor? 

Genel olarak stoklarımızda tuttuğumuz ürünlerimiz, kişiye özel ürünlerimizdir. Son model sistemle ahşap çerçevelere, lazerle isim ve resim kazıma yapıyoruz onlar çok tutuyor. Kişiye özel Oscar heykelimiz var o çok tutuyor. Her güne bir aşk mesajı çok popüler.Bunlar gibi isim veya mesaj yazılabilen, resim baskısı yapılabilen birçok kişiye özel ürünlerimiz ve çok satan diğer ürünlerimiz stoklarımızda her daim mevcut durumda ve bu ürünlerin hazırlanıp kargoya verilmesi, siparişin verildiği aynı günde oluyor.Bu demektir ki ürün ertesi gün ya da en geç 2 gün içerisinde müşterimizin eline ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra sitemizde bulunan birçok ithal ürün ise dışarıdan tedarik edildiği için bu ürünlerin hazırlanıp müşteriye ulaşması 3 ila 5 iş gününü bulabilmektedir.En yoğun hediye siparişi verilen özel gün hangisi ?

Şüphesiz ki 14 Şubat Sevgililer Günü. Yıllardır 1. sırada maşallah. Akabinde yılbaşı, anneler günü ve babalar günü diye devam ediyor'Diyeceğim şudur ki; kahkahalarla sabaha kadar paket yapıyoruz ekibimle özel günlerde, bu işten gerçekten keyif alıyoruz'Hediye alırken en önemli nokta, hediye alacağımız kişinin zevkine hitap etmesi. Hediyenizi.com'un en güzel hizmetlerinden biri de burçlara göre hediye seçimi bölümü. Bize bu kısmı anlatır mısınız ? 

Hediye seçimi konusunda kişinin zevkine hitap etmesi açısından, sitemizde birçok kolaylık uyguladık. Bu kolaylıklar sonucunda da kişi hala kararsız kalırsa ne alması konusunda, imdadına burçlar sayfası yetişsin dedik ve böyle bir uygulamaya yöneldik.Burada, kişinin sahip olduğu burcun özelliklerine en uygun hediyeler, burç özellikleri ile entegre edilmiş durumdadır. "Renkli bir kişiliğe mi sahipsiniz? Çok mu romantiksiniz? Yemek yemeyi çok mu seviyorsunuz? Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi çok mu istiyorsunuz?" gibi kişinin taşıdığı birçok burç özelliklerine göre sitemiz hediyeleri otomatik olarak belirlemektedir. Ayrıca bu sayfamız şuan yenilenme aşamasındadır, çok yakında yepyeni bir görsel ile hizmetinizde olacaktır.Bir de sıra dışı hediyeleriniz var; içecek kaskı, sudokulu tuvalet kağıdı, gözlük kamera. Bu hediyelerin tasarımcısı kim? Bu kadar çeşitli ve özel hediyeleri bünyenize almak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Sitemizde kişiye özel ürünlerimizden sonra en çok rağbet gören diğer grubumuz sıra dışı ürünlerimizdir. Bahsettiğiniz gibi içeçek kaskı, sudoku tuvalet kağıdı, gözlük kamera ve bunun gibi birçok sıra dışı ürünlerimiz gerçekten çok satan ürünlerimizin başında geliyor. Bu ürünlerimizin tasarımı ithal olup, genelde yurtdışından tedarik ediyoruz. Mümkün olduğunca da stok yapıyoruz.Etrafımıza baktığımız zaman insanlar sürekli yeniliklerin peşinde, hep aynı hediyeleri almaktan sıkılmış durumdalar. Bu durumu göz önünde bulundurarak ekibimizle beraber çok araştırma yapıyoruz, tedarikçilerimizle sürekli bağlantı halindeyiz. Dediğimiz gibi biz içinde her çeşit hediye barındıran kocaman bir deniziz.Peki ürünlerin fiyat aralığı nasıl ? Ürün seçimi yaparken fiyatların minimum tutar olmasına özen gösteriyor musunuz ?

Fiyat politikasında gerekli özeni gösteriyoruz. Ürünün hak ettiği fiyat ne ise onu uyguluyoruz. Yeni bir ürün tanıtıyorsak, genelde normal fiyatının altında satışa sunuyoruz. Hatta şunu da söylemeliyim ki, çok talep gören ürünlerimize zaman zaman kampanyalar bölümünde

(http://www.hediyedenizi.com/kampanya.php) indirim uyguluyoruz.
Son olarak, yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşündüğünüz kampanyalar var mı? Elektrikport okuyucularıyla paylaşır mısınız ? 

Hay hay' Sitemizde uzun zamandır uyguladığımız ve çok ilgi gören Tavsiye Et 50 TL Kazan Kampanyası devam etmektedir (http://www.hediyedenizi.com/invite.php). Sitemizi arkadaşınıza tavsiye ediyorsunuz, arkadaşınızın yaptığı ilk alışveriş sonucunda 50 TL sizin üyeliğinize aktarılıyor.Bunun yanı sıra (http://www.facebook.com/home.php?#!/hediyedenizi) sayfamızda sürekli kampanya uygulamaktayız. Sayfamızı beğenen 2000. 2250. 2500, ' 3000. kişiye hediyeler dağıtmaktayız.


 


Pervin DEMİRCİ


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.