elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Epson Türkiye Ofis Müdürü Sevil Kanat

Epson'un baskı cihazları alanındaki şöhreti gittikçe ilerlerken, yeni projeler hakkında Sevil Hanım ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik.A- A+
22.06.2010 tarihli yazı 6397 kez okunmuştur.

Epson'un kuruluşundan ve vizyonundan biraz bahseder misiniz? 

Epson bir Seiko Epson Grubu şirketidir. 1964 Tokyo Olimpiyatları vesilesi ile Seiko tarafından özel üretilen kronometrenin yanısıra çalışacak bir yazıcı mekanizmasıyla başlayan hikaye, 1970'lerde seri üretim ve 1980'lerde markalaşma ile devam etmiş ve Epson markası günümüze geniş bir ürün yelpazesi ile ulaşmıştır. 3 ayrı teknolojide; bireysel kullanımdan kurumsal kullanıma kadar geniş bir ihtiyaç aralığını doyuran yazıcılarımız ve hem ofis hem ev sineması video projektör modellerimiz ile pazardayız. Ayrıca, POS sistemleri ile entegre çalışan yazıcı sistemlerimiz ile pek çok restaurant, otel ve markette hizmet veriyoruz. Vizyonumuz müşterilerimizin beklentilerini aşacak ürün ver servisler ile onların hayatlarını daha kolay ve renkli hale getirmektir.Şirketinizin Türkiye ve Dünya'da sağladığı istihdam sayısı nedir? 

Epson 3 ayrı kıtada toplam 106 şirketinde çalışan 70 binden fazla çalışanı ile hizmet veriyor. Dünya genelinde 107 şirketinde toplam 93.279 çalışanıyla Asya, Avrupa ve Amerika'da üç ayrı organizasyonu bulunan Epson, Türkiye ofisini 2000 yılında açtı. Italia Spa'ya bağlı faaliyetlerine başlayan Epson Türkiye Ofisi olarak, çevre birimleri olarak adlandırılan yazıcı, tarayıcı, video projektör, POS ürünleri ve yazıcı mekanizmaları olmak üzere 5 farklı kategoride üretim yapıyoruz.Hizmet verdiğiniz ürün yelpazesi hayli geniş. Bize ürünlerinizden ve bu ürünler satın alındıktan sonra çıkan herhangi bir arızada, verdiğiniz teknik servisten bahseder misiniz?

Bir Japon şirketi olarak satış sonrası hizmetler bizim için büyük önem taşıyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere Türkiye genelinde 30'dan fazla şehirde teknik servislerimiz var. Amacımız sorunlu ürün bize ulaştığında en hızlı şekilde sorunu çözmek. Teknik servislerimizdeki teknisyenler yılda en az 3 kere yenilikler konusunda eğitimden geçiyor, eski bilgileri ise tazeleniyor.Baskı cihazları alanında verdiğiniz hizmet ve yenilikleri paylaşır mısınız? 

Üç ayrı teknolojide yazıcılarımız var; lazer, mürekkep püskürtme ve nokta vuruşlu. Siyah ve renkli lazer yazıcılarımız ve çok fonksiyonlu lazer yazıcılarımız genellikle ofis kullanıcısının tercihi. Nokta vuruşlu yazıcılar fatura basımı ve muhasebe raporları basımı için tercih ediliyor. Türk Kanunları'na göre fatura çoklu kopya basılmak zorunda olduğu için nokta vuruşlu yazıcı pazarı halen en büyük ülkelerden biri Türkiye. Mürekkep püskürtmeli yazıcı tarafında kaliteli baskı denince ilk akla gelen markayız. Küçük ya da geniş format fotoğraf baskısında amatörden profesyonele fotoğrafçıların ilk tercih ettiği markayız. Bu bizim için guru verici ve motive edici bir ün elbette. Kullanıcının özellikle bireysel kullanıcının talepleri doğrultusunda yazıcılarımızda son 1 yılda kablosuz (wireless) çalışan modeller arttı. Kablosuz çalışmanın rahatlığını artık yazıcılarımızda da yaşatıyoruz.3LCD teknolojisi alanında öncü bir firmasınız, bize bu teknolojiyi anlatır mısınız? 

3LCD şu an dünya projektör pazarında en çok kullanılan teknoloji tipidir. Beyaz renk önce optik lenslerle ana renklere ayrılır (Kırmızı, Yeşil, Mavi). Sonra LCD paneller yardımıyla filtrelenir. Daha sonrada Diokrik küp sayesinde tüm renkler görüntü bilgisiyle beraber tekrar birleştirilir. 3LCD teknolojisi yapısı gereği daha sağlam bir yapıya sahiptir. Ekranda gerçek renk tonlamasını sağlar. 


Üzerinde çalıştığınız yeni bir ürün var mı? Yakın zamanda ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacaksınız?

Evet var. Yakında dünyanın en hızlı mürekkep püskürtmeli yazıcısını pazara sunacağız. Yüksek hızı ve diğer bazı hoş özellikleri ile adeta Epson Teknolojsi'nin bir harikası. Ayrıca, ev sineması sektöründe çığır açacak oranda yüksek kontrasta sahip yeni bir projektörümüzün lansmanı yakında yapılacak.Epson olarak sosyal projelerde görev alır mısınız?

Elimizden geldiğince yer almaya çalışıyoruz. Özellikle eğitimle ilgili projelere katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bildiğiniz gibi projektör kullanımı okullarda çok yaygınlaştı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın projektör sağlama çalışmalarında Epson Türkiye olarak bizzat yer aldık. Ancak bunun yanı sıra, ihtiyaç duyan bazı okullara, yardımlar yapmayı tercih ediyoruz. 
Pervin DEMİRCİ


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.