elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Emerson Process Management Satış Müdürü Osman Keçeli

Sektörde kalitenin biraz düştüğünü ve 'rekabet' olarak adlandırılan gidişatın aslında rekabet olmayıp 'ucuz fiyat' olarak adlandırılmasının daha doğru olacağı söyleyen Emerson Process Management Satış Müdürü Osman Keçeli, firmaların artık maliyet odaklı değil, fiyat odaklı çalışmayı tercih etiğini söyledi.A- A+
05.10.2010 tarihli yazı 10031 kez okunmuştur.

Emerson firmasını bize tanıtır mısınız? Türkiye ofisi ne zaman ve hangi ihtiyaçlar üzerine kuruldu?

Emerson bir Amerikan şirketi olup değişik faliyetlerde üretim yapan bir teknoloji şirketidir. Emerson Holding altında; Process Management, Climate Technologies, Network Power, Storage Solutions, Professional Tools, Appliance Solutions, Motor Technologies ve Industrial Automation olmak üzere 8 ana grup bulunmaktadır .Bu gruplar içerisinde %28'lik bir pay ile Process Management, şirketin amiral gemisidir. Emerson'un dünya genelinde yaklaşık olarak 129.000 çalışanı ve 250 civarında üretim fabrikası bulunmakatdır. Emerson Türkiye pazarının büyümesi ve müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilmek amacı ile 1997 yılında ile kendi ofisini kurma kararı almıştır.Faaliyet gösterdiğiniz sektörler nelerdir?

Emerson Process Management olarak başta rafineri, oil & gas, enerji, kimya ve petro-kimya olmak üzere hemen hemen her sektörde faaliyet göstermektedir. Kısaca akışkanın olduğu her sektörde varız diyebilirim. Bunun dışında gıda ve tekstil sektörü gibi firmalarla çalıştığımızı söyleyebilirim ama ağırlıklı olarak bahsettiğim alanlarda faaliyet gösteriyoruz.Proses otomasyonu konusunda önde gelen firmalardansınız. Bu sektörün Türkiye'de gidişatı hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Dürüst olmak gerekirse sektörde kalitenin biraz düştüğünü ve 'rekabet' olarak adlandırılan gidişatın aslında rekabet olmayıp 'ucuz fiyat' olarak adlandırılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Artık firmalar neyi daha ucuza alabilirim yönünde hareket sergilemekte maliyet odaklı değil, fiyat odaklı olarak çalışmayı tercih etmiş durumda görünmektedirler. Aslında otomasyonun amacı insan gücünü minimuma indirmek, çalışanın yaşam kalitesini arttırmak ve onları iş stresi ve olası süprizlerden uzak tutmaktır. Bunları yapacak en iyi yöntem ise kestirici bakım yapabileceği akıllı cihazları (aslında akıllı demek artık biraz zayıf kalıyor, süper akıllı demek daha doğru olur) kullanıp maliyetlerini düşürme yolunda olmasıdır. Malesef günümüzde bu ikinci planda yer almaktadır. Süper akıllı dedim, çünkü akıllı cihazlar hemen hemen her firma tarafından üretiliyor, önemli olan süper akıllı yani cihaz arızasını bildirmenin yanısıra ne zaman arıza yapabileceğinine bildirmesi ve olası shut-down'lardan işletmeye bilgi aktarması ve işletmecilerinde bundan haberdar olarak bu yöndede çalışmalarını gerçekleştirmesidir.En çok hangi ürünlerde pazar payına sahipsiniz?

Emerson bir Amerikan şirketi olmasına rağmen ürünlerinin %50'den fazlasını Amerika dışına satmaktadır. Bunun anlamı Emerson bütün dünyaya teknoloji ihraç etmesidir. Bunun açık bir örneğini ve hatta pazar rakamlarını Amerika'nın otomasyon sektöründe en çok okunan 'Control Engineering' dergisinin her yıl düzenli olarak yaptığı anket çalışmalarında da bulabilirsiniz. Bu dergide hemen hemen her ürününde Emerson'un liderliği oynadığını görebilirsiniz.


Genişleme politikanızda uzun vadede ele almak istediğiniz sektör hangisidir? Enerji sektörüne eğilmeyi düşünüyor musunuz?

Konuşmamızın başındada belirttiğim gibi Emerson olarak özellikle rafineri, oil & gas, enerji, kimya ve petro-kimya sektörüyle çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmekte ve yatırımlarımızda bu sektörlere bağlı olarak devam edecektir. Enerji sektörü günden güne büyük bir trend ile gelişmekte olan bir sektör dolayısı ile herkesin üzerinde ağırlıkla durması gerektiğini düşünüyorum. Bizimde kendi içerimizde sadece bu sektör ile ilgili PWS (Power Water Solution) olarak adlandırdığımız ve piyasada Westinghouse olarak bilinen bir grubumuz bulunmaktadır. Bu grup sadece enerjiyle ilgili çalışıyor. Enerji sektörünün büyümesiyle bu grubumuzun çalışan sayısını arttırdığını görebilirsiniz. Bu yöndede yatırımlarımızı hızlandırmış bulunmaktayız.Emerson'nun şu anda üzerinde önemle durduğu ürün ya da ürünler nelerdir?

Emerson Ar-Ge ye çok büyük önem vermekte ve ciddi sayılacak bir bütçeyi Ar-Ge için ayırmaktadır. Örnek olması açısından söylüyorum, geçen yıl Ar-Ge'ye yaptığımız yatırım 750 milyon $'ın üzerindedir. Mevcut olduğu ürünlerde yapmış ve yapmakta olduğu gelişmeler haricinde şu anda en çok üzerinde durduğumuz konu kablosuz (wireless) teknolojisidir. Bu teknoloji proses kontrol dünyasında hızlı bir şekilde yaygınlaşmış, hatta Türkiye'de bir çok önemli kuruluş bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştır. Bu teknolojiyi otomasyon sektöründe geleceğin teknolojisi olarak anlandırmak sanırım yerinde olacaktır.Otomasyon alanında, ekipman konusunda sıkıntıda olduğu düşünülen üniversitelerle çalışmalar yapıyor musunuz? Ya da gelecek zamanda gerekleştirmeyi düşündüğünüz projeler var mı?

Bütün gelişmiş ülkelerde sanayi ve üniversiteler işbirliği içerisinde olup o ülkenin gelişmesine yararlı birer model olmuşlardır. Biz de teknoloji firması olarak her zaman üniversiteler ile yakın bir temas içerisinde olup, periyodik olarak seminerler vermekte ve bazende otomasyon ile alakalı malzeme yardımında bulunmaktayız. Mesela bir üniversitenin kimya labaratuarına analiz cihazı vermiştik. Başka bir üniversitenin elektronik bölümüne DCS sistemini vermiştik.Sosyal sorumluluk konusunda ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Emerson şirketinin en önemli özelliklerinden biri çıkarmış olduğu teknolojik ürünleri çevreye duyarlı olarak üretmesi ve çalışmalarını yeşil bir dünya kurmak üzerine yapmasıdır. Bunun içinde standart Ar-Ge bütçesi haricinde analiz cihazları için ayrı bir Ar-Ge bütçesi bulunmaktadır. 

Pervin Demirci


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.