elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Panelleri Klimalarda Kullanılabilecek

Günümüzde ısıtma ve buna benzer birçok alanda kullanılan güneş panelleri Madrid Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği sistem ile klimalarda da kullanılabilecek. Geliştirilen sistem ofisler de dahil klimaların kullanıldığı her ortamda uygulanabilir olacak. Detaylar haberimizde.A- A+
19.10.2013 tarihli yazı 18118 kez okunmuştur.
Güneş panellerinin evlerde sıcak su sağlaması için kullanılması standart bir uygulamadır. Bu standart uygulamanın dışında Madrid Üniversitesi araştırmacıları bu panellerin büyük ofislerde ve buna benzer yerlerde kış aylarında ısıtma, yaz aylarında soğutma için klimalarda kullanılabileceğinin mümkün olduğunu belirtti. Araştırmacıların önerisi enerji harcamalarının minimuma indirmek ve CO₂ emisyonlarını olabildiğince azaltmak.
 


►İlginizi Çekebilir: Split Klimalar ve Enerji Verimliliği


Bir gaz motoru özellikle  elektrik ve atık ısı üretir, üretilen bu atık ısı herhangi bir ısıtma devresinde kullanılabilir. Üretilen bu ısının oluşturduğu güç klimalarda suyun soğutulmasında görev alabilir. Madrid Üniversitesi'nden  Carlos III (UC3M) ve Politécnica (UPM) mühendisleri enerji tüketimi ve CO₂ emisyonlarında azalma sağlamak için gaz bazlı kojenerasyon sistemine benzer,  güneş kollektörlerini bir emme makinesi ile birleştirerek çalışan yapıya sahip bir model tasarladı. Geliştirilen bu model içerdiği özelliklerle güneş kollektörlerine göre uyarlanmış durumda.  Sistem, Uygulamalı Isı Mühendisliği dergisinde görüldüğü kadarıyla büyük ofisler için tasarlanmış durumda. Ayrıca alışveriş merkezleri, tren istasyonları ve elektrik üretiminin olduğu bir dizi yerde bu gibi sistemler kullanılabilmekte.
 
UC3M profesörü ve çalışmanın birincil yazarı Pedro A. Rodriguez,ise  şöyle açıklıyor: "Şu anki güneş panellerinin kullanımı evlerde sıcak su sağlamaya yönelik,fakat bu çalışma uygulanır hale geldiğinde klima ve buna benzer sistemlerde de bu paneller kullanılabilecek. Sonuç olarak önerimiz yaz ve kış aylarında klimalarda güneş enerjisi sistemlerinin kullanılabilecek olmasıdır.
 
Araştırma takımı model oluşturmak için, Madrid bölgesindeki aylık klimatolojik verileri, bölgeye ait sıcaklık, ışık, radyasyon miktarını ölçtüler. Sistemin kurulduğu yerlerde bu ölçüm verileri de göz önüne alınarak, günlük belirli ihtiyaçlara göre ısıtma ve soğutma için klima kullanım miktarı belirlenecek.

Çalışmanın araştırmacı ve yazarı Carmen Rodriguez Hidalgo'ya göre, " Yatırımın büyüklüğüne göre  kurulan hibrit  bir  güneş enerjisi santralinin geri dönüşümü 14 yıldan fazla olmaktadır. Fakat,sistem yılda 1, 527 ile 1, 760 ton arasında değişen, CO₂ emisyonlarında büyük bir azalma sağlar.  Ayrıca birincil enerji tasarrufu ve yıllık olarak ciddi kar artışı sağlar.''İspanya'nın binalarda ısıtma ve klima için güneş panllerinin kullanılması Avrupa'nın CO₂ emisyonlarını azaltmak için çizdiği yol haritası için büyük önem arz etmekte.  
 

Kaynak


►ScienceDaily

Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.