elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google, Hareket Algılama Teknolojilerini Geliştiren Flutter'ı Satın Aldı

Giyilebilir teknoloji gibi gelişen yeni teknoloji dallarının yanı sıra hareket algılama ve sensör geliştirme teknolojileri de büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Hareket algılama konusundaki büyük gelişmeleri gerçekleştiren firma olan Flutter, Google tarafından satın alındı. Detaylar haberimizde...A- A+
07.10.2013 tarihli yazı 10111 kez okunmuştur.
Flutter firması Haziran 2012'de San Francisco'da bir proje olarak ortaya çıktı ve Google ile birlikte ortaya çıkan bu yeni haberden önce pek bilinen bir firma değildi. Google gibi isimlerle beraber anılmaması ve firmaya dair herhangi bir haber yayınlanmaması bu durumun başlıca sebeplerinden. Bir diğer önemli sebep ise Flutter'ın sadece 1 yıllık aktif geçmişinin olması.
 

Flutter firması, web kamerası karşısında yapılan çeşitli hareketlere bilgisayar tarafından fonksiyon atayarak çeşitli işlevleri kullanılabilir hale getiren bir takım yazılımlar geliştirmiş. Bu sayede kamera karşısında yapılan her hareket, bilgisayar tarafından yeni bir işlem girişi olarak algılanabiliyor. Aslında bu teknoloji Mac OS X kullananlara tanıdık gelecektir çünkü iOS işletim sisteminde bulunan Kinect isimli uygulamanın sahibi Flutter. iTunes ve Netflix gibi yazılımları web kamerası ile kontrol eden yazılımların sahibi de yine Flutter.
 


 


Nintendo Wii ve Xbox 360'da kullanılan Kinect de yine Flutter imzalı. Birçok akıllı televizyonda var olan hareket algılama teknolojisi,  Windows QuickTime için hareket kontrolü, Samsung Galaxy S4 için tanıtılan hareketli komut uygulamaları da bu listenin devamı olarak düşünülebilir. Telefondaki uygulama ile bu sayede web'de gezinme, çağrıları cevaplama ve çalan müziğin ses kontrolü gibi işlevler daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.
 

Gelişmekte olan hareket algılama teknolojisi, birçok sektör uzmanına göre geleceğin popüler teknolojisi olma yolunda ilerliyor. Glyndwr Üniversitesinden Richard Picking'e göre hareket algılama teknolojisi sayesinde kullanıcıya çok daha güzel, çok daha ilgi çekici bir arayüz sağlanıyor ve bu arayüzün tamamen kişiselleştirilebiliyor olması birçok kişiyi kendine çeken cazip bir seçenek. Ayrıca engelliler için de büyük bir kolaylık sağlanmış olduğunu sözlerine ekliyor. 
 


 


Google'ın bu sistemi bünyesine tamamen geçirdikten sonra hangi servis için kullanacağı şu an net olarak bilinmiyor. Analistler, yüksek ihtimal ile ilerleyen dönemlerde geliştirilecek olan Chromebook'lar için kullanılacağı ihtimali üzerinde duruyorlar. Bir söylentiye göre ise Nexus cihazların ardından Android işletim sistemli akıllı telefonlar için de kullanabilir.

Konuyla ilgili Google tarafından bir açıklama gelmedi ancak, Flutter CEO'su Navneet Dalal, Flutter sitesinden bir açıklama yayınladı. Satın alınmanın bedeli net olarak bilinmiyor ancak söylentilere göre 40 milyon dolar civarlarında gözüküyor. Gelişmeleri ise zaman gösterecek... 

 
Flutter'ın daha önceki zamanlarından bir reklam

 Kaynak: 
► Mashable 

► The Verge 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.