elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceği Yazanlar |
Mobil Yazılım Seferberliği

Mobil Uygulama sektörüne dikkat çekmek, yeni mobil yazılımcılar yetiştirmek isteyen Turkcell, iOS, Windows Phone ve Android platformları için uygulama geliştirmek isteyen gençlere eğitim vermek amacıyla Geleceği Yazanlar Projesi'ni başlattı.A- A+
24.09.2013 tarihli yazı 13194 kez okunmuştur.
Mobil uygulama pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dünyada mobil yazılım pazarının 2013 sonunda 25 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. 2018′de ise bu rakamın 92 milyar dolar civarında olması öngörülüyor. 2012 yılında Türkiye’nin yazılım pazarının büyüklüğü 2,4 milyar TL, yazılım ve hizmet ihracatı ise yaklaşık 750 milyon TL idi. 1 yıldai ndirilen mobil uygulama sayısı ise 81 milyon. 2016′da bu rakamın 310 milyona çıkması bekleniyor.

İhracat rakamlarına baktığımızda bilişimin aldığı payın yüzde 1,9 olduğunu görüyoruz. Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu oranın yüzde 20'lerin üzerinde. Ülkemizin 2023 için belirlediği yazılım sektörü büyüklüğü hedefi ise 160 milyar dolar.

 
►İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Akıllı Telefon | Phonebloks

 


 

Geleceği Yazanlar

Turkcell mobil yazılım sektörüne ilgi çekmek için önemli bir adım attı ve 19 Eylül'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla düzenlenen toplantıda yeni projesini tanıttı; Geleceği Yazanlar. 

Temelleri bir yıl önce atılan projeyle Türkiye'de mobil uygulamaya olan ilgiyi arttırmak ve gençleri mobil yazılıma yönlendirmek isteyen Turkcell 13 bin satırlık örnek kod kütüphanesi ve 1200 sayfalık dökümanıyla mobil uygulama yazmak isteyenlere çok büyük kolaylık sağlıyor. Geleceği Yazanlar projesiyle özellikle mobil yazılıma henüz adım atmamış gençleri harekete geçirmek isteyen Turkcell, farklı platformlarda (Android, iOS, Windows Phone) mobil uygulama geliştirmesi için ayrıcalıklı bir eğitim portalı sunuyor.
 

 

Proje şu anda Turkcell içinden ve dışından 13 deneyimli danışmana sahip. Projenin en önemli özelliklerinden birisi sadece iOS, Android veya Windows Phone işletim sistemlerinden birisi için değil, tüm bu platformlar için uygulama geliştirmek isteyen herkese kaynak sunuyor olması. Bu yönüyle dünyadaki diğer örneklerinden farklılaşan Geleceği Yazanlar, hangi platform için uygulama geliştirirse geliştirsin, mobil uygulama geliştirmek isteyen herkesin faydalanabileceği kaynaklar sunuyor.
 
Verilen eğitimleri en az yüzde 75 başarı ile tamamlayan üyeler ise ‘Başarı Belgesi’ almaya hak kazanıyor. Başarılı olanlar, yılda 2 kez gerçekleşecek mobil uygulama geliştirme belgesi sınavlarına girmeye hak kazanacaklar. Ayrıca eğitim boyunca yazılımcılara uzman desteği verilecek. Başarı belgesi alan ve kendi mobil yazılımlarını geliştirebilen kişilere hem Turkcell hem de iş ortakları tarafından kariyer fırsatlarında öncelik sunulacak.
 

Kaynak

►Geleceği Yazanlar | Turkcell

 
Mustafa Alper Balım Mustafa Alper Balım Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.