elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Fujitsu'dan çevreci atak!

Fujitsu Çevreci BT ile Doğadaki 15 Milyon Ton Sera Gazını Azaltacak.A- A+
09.02.2010 tarihli yazı 1987 kez okunmuştur.

Dünyanın önde gelen bilişim firmalarından Fujitsu, 2012 sonuna kadar dört yıllık dönemde CO2 salımını radikal bir şekilde azaltmayı hedefleyen çevreci inisiyatif programını açıkladı. Önceki yıllarda benzer bir program yürüten Fujitsu, CO2 salımını 7 milyon ton azaltmıştı. Şirket yenilikçi ürün ve hizmetlerini enerji tüketiminde ciddi tasarruflar sağlayacak şekilde tasarlıyor

Yenilikçi teknolojileriyle kurumlara önemli maliyet avantajları sunan Fujitsu, geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni bir duyuruyla Çevreci Politikalarda Yenilikçilik (Green Policy Innovation) programı kapsamında Çevreci BT yatırımlarına hız vereceğini açıkladı. Fujitsu bu atakla enerji üretiminden kaynaklanan karbon (CO2) salımlarını çarpıcı oranlarda azaltmayı planlıyor. Şirket 2009'dan başlamak üzere 2012 yılı sonuna kadar olan dört yıllık süreçte 15 milyon tonun üzerinde karbon salımını önleyeceğini duyurdu.

Çevreci Politikalarda Yenilikçilik (Green Policy Innovation) programına start veren Fujitsu Group, çevreyi korumaya yönelik orta vadeli Green Policy 2020 vizyonu doğrultusunda önemli bir adım daha atmış oldu. Fujitsu, yenilikçi teknolojilere yaptığı yatırımlar ile 2007-2010 arasındaki dört yıllık dönemde de CO2 salımını 7 milyon ton azaltmayı başarmıştı.

Çevreci BT yatırımlarını artıran Fujitsu, dünya operasyonlarının sinerjisini yenilikçi teknolojilerdeki uzmanlığı ve çevreci program deneyimleri ile birleştirerek önemli mesafeler alıyor. Dünya genelindeki Fujitsu Group şirketleri çevreci BT çözümlerini geliştirip yaygınlaştırırken birbirlerinin deneyiminden yararlandığı gibi müşterileri ve tedarikçileriyle de bu alanda sürekli bilgi paylaşımında bulunuyor.

Donanımın kalbindeki verimlilik

Ar-Ge'ye her yıl 2,5 milyar dolar harcayan Fujitsu'nun Dinamik BT Altyapıları kapsamında sunduğu ürün ve hizmetleri, çevreye duyarlı yenilikçi teknolojilerle destekleniyor. Örneğin, Fujitsu Laboratories Ltd. dünyanın ilk galyum-nitrat bazlı ve yüksek elektron mobilitesine sahip transistörlerini (HEMT) üretmesiyle tanınıyor. Güç kaynaklarında enerji kaybını büyük ölçüde önleyen bu transistörler, Fujitsu'nun çevreci BT çözümlerinden sadece biri.

Bu transistörler ile beraber, cihazların enerji tüketim şablonlarını görüntülemekte ve BT sistemlerinin enerji verimliliğini geliştirmekte kullanılan ara donanımlar, endüstri açısından ileri bir adım olarak değerlendiriliyor.

Veri merkezlerinde gelişmiş tasarruf teknolojileri

Fujitsu dünyanın birçok coğrafi bölgesinde bulunan ödüllü veri merkezleri, sürdürülebilir bir tasarım elde etme amacıyla sürekli geliştiriliyor. İngiltere'deki Fujitsu veri merkezleri, simülasyon teknolojileri ile tesisin ve cihazların enerji verimliliğini artırmaya çalışırken, Avustralya'daki veri merkezleri ise belli bir alan içinde gezdirilerek soğutulan suyu tekrar geri kazanan yüksek yoğunluklu hibrid soğutma teknolojisi ile ortamdaki ısı akımlarını azaltıyor.

Japonya'nın en ileri veri merkezlerinde ise Fujitsu, noktasal soğutma sistemleri, ısı akım simülasyon programları ve optik fiberler aracılığı ile farklı noktalardaki ısı artışlarını düzenli olarak izleyen teknolojileri birlikte kullanıyor. Ayrıca enerji verimliliğini izlemek için ortam ısısını düzenli takip eden özel algılayıcılar ile bu algılayıcıların ürettiği verileri taşıyan özel bir iletişim ağından oluşan kapsamlı bir enerji izleme sistemi bu tür veri merkezlerinde kullanılıyor.

Fujitsu bu şekilde kullandığı yeni nesil teknolojilerle veri merkezlerindeki CO2 salımını % 40'lara varan oranlarda azaltabildiğini kanıtladı. Bu arada Japonya'da veri merkezleri üzerinden SAP uygulamalarının bakım ve yönetim hizmetlerini sunan Fujitsu, müşterilerinin doğadaki karbondioksit ayakizini de % 68'lere varan oranlarda azaltma başarısı gösterdi.

Fujitsu veri merkezlerindeki zengin deneyimleri nedeniyle ürün ve hizmetlerini kullanan müşterilerin çevreci yatırımlarını da danışmanlık hizmetleriyle destekleyebiliyor.

Çevreci Fujitsu ürünleri

Fujitsu'nun küresel olarak pazara sunduğu sunucuları, veri depolama sistemleri, PC'leri, ağ cihazları ve diğer donanım ürünleri, enerji verimliliği sağlayan teknolojileri ve tasarımlarıyla sınıfının en iyisi teknolojiler olarak tüketicinin öncelikli tercihleri arasında yerini alıyor.

İşte Fujitsu'nun Çevreci BT ürünlerinden bazı örnekler:

PRIMERGY BX900


Az enerji tüketen ve az yer tutan bu blade sunucu, sanallaştırma, soğutma, enerji tüketimini görselleştirme ve gelişmiş diğer araçlarıyla 2006 yılına ait bir raf sunucu modeline oranla % 40 daha az elektrik enerjisi harcıyor.

PRIMERGY TX120


Dünya klasmanında enerji verimliliğine sahip bu sunucu derli toplu kasası ve fısıltı sessizliğinde çalışmasıyla dikkati çekiyor.

ETERNUS DX60/DX80


Az yer kaplayan, önceki modellere oranla % 60 daha az parçasıyla düşük enerji tüketimli giriş seviyesi disklere sahip olan bu model, enerji tasarrufu için kullanılan 'Eco-Mode' ayarlarının sunduğu avantajın yanı sıra eski sistemlere oranla % 43 oranında daha az enerji tüketmesiyle dikkat çekiyor.

ServerView Suite/ServerView Resource Coordinator VE


Bu yazılım, güç tüketimi görüntü ekranı ve yüksek performanslı orta katmanı dışında gelişmiş güç yönetimi ve sistem sanallaştırma işlevleriyle de kurumların enerji tüketiminde önemli bir aşamayı yansıtıyor.

ESPRIMO E7935 0-Watt


Avrupa'da ilk tanıtıldığı zaman bekleme (standby) konumunda hiçbir salıma neden olmayan dünyanın ilk 0-Watt PC'si olarak haklı bir ün yapmıştı. Bu ününü bugün de koruyor.

LifeBook T4410


Kuzey Amerika'da EPEAT Gold-sertifikasına sahip Green PC olarak büyük ilgi gören bu model, LED arka aydınlatması, düşük enerji tüketimi ve içeriğinde cıva kullanılmayan bileşenleriyle kullanıcılara yüksek performans sunuyor.

FLASHWAVE 9500


Bu fotonik ağ cihazı çok katmanlı mimarisiyle yakınsama teknolojilerini destekliyor, yüksek enerji verimliliğine karşılık performansıyla dikkat çekiyor.

Kaynak: vetekneloji


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.