elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Işık ve Isıdan Yararlanarak Enerji Üretin

Fujitsu, ışık ve ısı enerjisini (sıcaklık farkı yardımıyla) elektriğe dönüştürerek güç üreten bir cihaz geliştirdi.A- A+
12.12.2010 tarihli yazı 8054 kez okunmuştur.

Organik malzemeler kullanılarak yapılan cihaz, iletken üretim teknolojileri konusunda uluslararası bir konferans olan ve 6-8 Aralık'ta ABD'de de San Francisco'da düzenlenen 2010 IEEE Uluslararası Elektron Cihazları Toplantısı (IEDM 2010)'nda tanıtıldı.Cihaz, çevreden topladığı enerjiyi elektriğe dönüştürmek için tasarlandı. Bu cihazla özellikle hastanelerdeki tıbbi sensörlere elektrik kaynağı oluşturacak bir "ışık ve vücut ısısından yararlanarak güç üreten cihaz" yapılması amaçlanmış. Fujitsu'ya göre, tasarım elektrik üretilebildiği için enerji üretimi için daha fazla imkan sağlayacak.

Bu güç üreten alet, bir n-tipi organik yarı iletkenin ve bir p-tipi organik yarı iletkenin birden fazla çiftinin bağlanmasıyla geliştirilmiş. Bilindiği gibi, n-tipi ve p-tipi yarı iletkenler hem fotovoltaik hücreler (PV) hem de termoelektrik dönüşüm cihazları için kullanılıyor.

Fakat, PV hücreleri ve termoelektrik dönüşüm cihazları her yarı iletkende, akım debisinde ve kablolamada farklılık gösteriyor. Bununla birlikte hem bir PV hücresi hem de bir termoelektrik dönüşüm cihazı olarak çalışan bir cihaz da üretilmemişti.

Bu sefer bu problemi, yarı iletkenlerin kablo bağlantıları üzerinde yaptığı çalışmayla (anahtarlama) Fujitsu çözdü. Yeterli ışık olduğunda, cihaz fotovoltaik modunda çalışıyor. Işık miktarı yeterli değilse ve ortamda bir sıcaklık farkından yararlanılabiliyorsa, cihaz termoelektrik modunda kullanılıyor. Fakat, aynı anda ışıktan ve ısıdan yararlanmak mümkün değil.Elektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.