elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ESOF2010' a Tübitak Damgası

Türkiye'nin genç ve yaratıcı bilim adamları, akademisyenler İtalya'nın Torino kentinde yapılan Avrupa Euroscience Open Forum-Avrupa Bilim Forumu'nda (ESOF2010) buluştu.A- A+
04.07.2010 tarihli yazı 4179 kez okunmuştur.

TÜBİTAK yöneticileri, genç araştırmacılar, akademisyenler, bilim olimpiyatları ve proje yarışmalarında derece alan öğrenciler, İtalya'nın Torino kentinde yapılan Avrupa'nın en önemli bilim ve toplum faaliyeti olan Avrupa Euroscience Open Forum-Avrupa Bilim Forumu'nda (ESOF2010) buluştu.TÜBİTAK, Fiat'ın eski otomotiv fabrikası olan Lingotto Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve bir hafta boyunca başta Nobel ödüllüler olmak üzere 80 ülkeden bine yakın bilim insanının araştırmalarını sergileyeceği ESOF2010 etkinliğinin gelecek dönemlerde Türkiye'de düzenlenmesi için gerekli girişimleri başlattı.

ESOF2010 komitesi, etkinlikte en çok katılımcıyla yer alan Türk ve Lüksemburglu heyete, teşekkürlerini ileten bir mektup sundu.

''Labortauvar Şehri'' olarak bilinen Torino'daki etkinliğin açılışına video konferansla katılan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Avrupa'nın bilim ve teknolojideki gelişmelere verdiği öneme dikkati çekti.

Avrupa'nın ekonomisini yalnızca doğal kaynaklara dayandıramayacağına işaret eden Napolitano, yetişmiş insan gücü ve bilim temelli ekonominin, Avrupa'nın gelecekteki en önemli konularının başını çektiğini anlattı.ESOF'ta genç araştırmacılara yönelik programlara özel bir önem verildiğini söyleyen Napolitano, Avrupa'nın bütünlüğünü güçlendirerek geçmişte olduğu gibi bilimde yeniden söz sahibi olabileceğini belirtti.

Etkinliğin açılışına ESOF2010 Yönetim Kurulu Başkanı Enrico Predazzi'nin yanı sıra, yerel yönetim başkanları ile çok sayıda ülkenin bilim ve teknolojide yetkili isimleri ve bilim insanları katıldı.SÜPER BEYİNLER BİLİM ARENASINDAESOF2010 Program Komitesi üyesi olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, yaptığı açıklamada, ESOF'un bilim insanlarına, iş dünyasına ve topluma yönelik Avrupa'da gerçekleştirilen en önemli etkinlikler arasında yer aldığını söyledi.

Etkinliğin daha önce Stockholm, Münih ve Barselona'da düzenlendiğini ifade eden Yetiş, etkinliğin sadece bilim insanları için değil, bilimin toplumla buluşmasında da önemli bir role sahip olduğunu belirtti.AB ilerleme raporlarında ''Türkiye araştırma alanının AB araştırma alanına entegre olduğu'' ifadesinin yer aldığını hatırlatan Yetiş, bu ifadenin Türkiye araştırma alanının dünya çapında bir gelişme gösterdiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Avrupa araştırma alanının politika geliştiren ve bu politikaları hayata geçiren kurumların üst yönetimlerinde görev aldığını belirten Yetiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Son yıllarda atılan adımlarla Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin bilim ve teknolojide geldiği seviyeyi çok iyi tanımlar hale geldi. Ancak Türkiye'nin bilim ve teknolojideki bu atılımını Avrupa araştırma kamuoyunda çok iyi tanıtmamız gerekiyor. Türkiye'nin tüm araştırmacılarının bu alana girerek ortaklıklar kurması önemli. Bizim açımızdan da Türk bilim insanlarının Avrupalı meslektaşlarıyla AB çerçeve programı kapsamında daha fazla projede görev almasını istiyoruz.''''AVRUPA YAŞLANIYOR, GENÇ ARAŞTIRMACILARA İHTİYAÇ VAR''Avrupa'nın nüfusunun giderek yaşlandığına dikkati çeken Yetiş, ''Avrupa'nın en önemli hedefleri arasında genç ve nitelikli bilim insanı sayısını arttırmak geliyor. Dolayısıyla, biz de Türkiye'nin genç araştırmacılarının bu tür etkinliklerde daha fazla yer almasını sağlayarak, Avrupa ile işbirliklerimizi arttırmak istiyoruz'' dedi.Prof Dr. Yetiş, dünya ülkeleri ile Türkiye'nin yaptığı bilimsel işbirliklerinin Türk bilim insanlarına, uluslararası bilim arenasında daha fazla söz sahibi olmasına büyük katkı verdiğine işaret ederek, ''Avrupa'nın en önemli bilimsel etkinlikleri içinde yer alan ESOF'un gelecek dönemlerde Türkiye'de yapılması için ulusal ve uluslararası girişimleri resmen başlatmış bulunuyoruz. Türkiye'nin bu tür çok büyük organizasyonları çok iyi nitelikte yapabileceğini biliyoruz'' dedi.TÜBİTAK, AVRUPA'YA ARAŞTIRMALARINI DA GÖTÜRDÜTÜBİTAK, Lingotta'da kurulan fuar alanında Türkiye'yi göz dolduran bir stantta temsil ediyor. Gün boyu çeşitli bilimsel gelişme ve projelerin sergilendiği stantta, bilim insanları da Türkiye'nin araştırma alanı hakkındaki soruları yanıtlıyor. Bilim insanları ayrıca kendi alanlarındaki bilimsel faaliyetleri de düzenlenen oturumlardan takip ediyor.

TÜBİTAK, stantta enstitülerinde yürütülen ve ürün haline getirilen bazı örnekleri de sergiliyor. Bunlar arasında TÜBİTAK Gıda Enstitüsü'nde üretilen Avrupa'nın damak tadına uygun ütülü ve tuzsuz zeytinler, toz boza karışımı ürünler, yakıt pilleri, Türk bentonitlerinden yapılan ürünler ve yenilebilir ambalaj ürünleri ile çeşitli hastalıkları teşhis eden kitler dikkati çekiyor.TÜRKİYE'NİN ORGANİZASYONUNA TALİBİ OLDUĞU ESOF HAKKINDATürkiye'nin Prof. Dr. Nüket Yetiş tarafından temsil edildiği ''Euroscience Open Forum'' etkinliği, ilki 2004 yılında gerçekleştirilen ve devamı iki yıl aralıklarla yapılan bilim ve teknoloji alanında bağımsız bir platform niteliğini taşıyor.

''Bilim için Tutku'' sloganıyla İtalya'nın Torino kentinde dün başlayan ve 7 Temmuz'a kadar sürecek olan ESOF2010, günümüzde bilim ve teknolojinin merkezi bir rol oynadığı önemli konuları birebir tartışmak için kapsamlı bir ortam sunuyor.

Bilimsel araştırmadaki güncel konulara yönelik çalıştaylar, toplantılar, oturumlar ve seminerler şeklinde gerçekleştirilen ESOF'un temelini ''Bilimsel Program'' oluşturuyor. Söz konusu Bilimsel Programın dışında, ESOF çerçevesinde genç araştırmacılara, iş dünyasına, kamuya ve medyaya yönelik bir dizi faaliyet ve etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Etkinlikler, ''Kariyer Programı'', ''Bilimden İşe Programı'', ''Şehirde Bilim Programı'' olmak üzere üç başlık altında toplanıyor. Etkinlik kapsamında ''Şehirde Bilim'' sloganıyla şehrin çeşitli sokaklarında düzenlenen bilimsel deneyler, oyunlar ve oturumların yer aldığı faaliyetlere halk da katılıyor. Etkinliklerle, araştırmacılar, sanayi, politika üreticileri, medya ve kamuoyu arasında etkileşim yaratılması amaçlanıyor.

Bu yılki ESOF2010 Bilimsel Programı kapsamında, 7 Nobel ödüllü bilim insanın da aralarında bulunduğu, alanında saygın bilim insanlarının katılımıyla 200 oturum ve çok sayıda sunum yapılacak. Ayrıca bilim-teknoloji muhabirleri başta olmak üzere bilim iletişimcilerine yönelik olarak ''Kariyer Programı'' kapsamında eğitim, oturum ve çalıştaylar düzenleniyor.

Laboratuvarlar şehri olarak bilinen Torino'da ESOF2010 kapsamında, aralarında Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezinin de (CERN) bulunduğu özel ve kamu araştırma laboratuvarlarına ve bilim tarihinde öneme sahip mekanlara geziler düzenleniyor.

Sabah


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.