elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya’nın İlk Yüzen Apartmanı 2014’de İnşa Edilecek

Küresel ısınma ile dünya üzerinde su seviyesi giderek yükselmektedir. Bunun yanında beklenmeyen sel felaketleri yerleşim yerlerinde büyük hasarlara neden olmaktadır. Hollandalı mimar Koen Olthuis geliştirdiği proje ile bu soruna çözüm getirmeyi hedefliyor. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
13.10.2013 tarihli yazı 6978 kez okunmuştur.
Hollanda’nın coğrafi konumu ve fiziki yapısıyla deniz seviyesinin yükselmesi halinde sular altında kalacak bir ülke olduğunu daha öncelerden duymuşsunuzdur. Sel zamanının önceden bilinememesi bunun üzerine tahmini de olsa bir süreç ortaya konulamaması, felaketin boyutu, neden olacağı zararların, can ve mal kayıplarının dahi önceden kestirilememesi ve önleyici faaliyetler açısından değerlendiridiğinde neredeyse çaresiz kalınması yönleriyle diğer doğal felaketlerden ayrılır. İhtiyaçlar ve zorunluluklar insanları arayışa , geliştirmeye ve keşfe kadar uzanan yolda çalışmaya iter.
 

Tıpkı mimar Koen Olthuis ve arkadaşlarının yaptığı ve 2014 yılında üretilecek "yüzer apartman" gibi. Sel savunmasına karşılık tüm dünya hükümetlerince gözlemlenen ve yeni projelere ilham kaynağı olacak bir çalışma niteliğinde ki bu projenin son hali merakla bekleniyor.
 


►İlginizi Çekebilir: En Yeşil 10 Bina
 
Geliştirici ONW/BNG GO için tasarlanan, Citadel modern ,lüks ve yüzebilir bir apartman olacak. Önümüzdeki yılın başlarında inşaat çalışmaları başlayacak olan proje, su üzerinde hektar başına 30 birim olacak şekilde tasarlanacak. Proje kapsamında bazı sel savunmasının durdurulması yerine suyun geçişine izin verilerek olthuis noktalarına göre Hollanda deniz seviyesinin altında ve 3500 yapay tepecikle su tutulacak ve 7/24 dışarıya pompalanacak. Yeni Su olarak adlandırılan bu yeni gelişme, aslında yapay olarak kuru tutulan bölgelerin yüzyıllar sonra yeniden sular altında kalacak olmasından kaynaklanıyor.
 


►İlginizi Çekebilir: Ortadoğu Yeşil Binaları Keşfediyor
 
Bir ana güverte ve araziyle kolay ve sağlam bağlantı içeren aynı zamanda modern bir yapı görüntüsü verilmesi projenin en önemli parçası. Büyük ağır ve yüzer betondan yapılması planlanan ve içinde otopark bile bulunduracak kadar geniş ve 180 modüler eleman içeren bir avlu yapılması hedefleniyor.
 
 
Başlangıçta kuru bir havuz yer alacak ve  inşaat tamamlandığında olthuis noktalarından pompa durdurulurak siteyi sel alacak apartman yani CİTADEL 12 m daha yükselerek minimum 6 metre derinlikte yüzeceğini hesaplanıyor. Mİmarlar 420x240 olan geniş tabanın büyük boyutu nedeniyle anakaraya olan kale bağlantısını zorlaştırmakta,cepheleri alüminyum kaplı ve yeşil çatılardan oluşacak klasik binalara göre enerji tüketiminin %25 daha az olması ve , yüzer yatak şeklinde tekne ve sera olması planlansada ayrıntılar ve henüz net değil. Teknolojik açıdan yapılabilir görülse de sürdürülebilirlik açısından bazı belirsizlikler sürmekte. Citadel kısmen hükümet tarafındanda finanse edilmekte. 
 
►İlginizi Çekebilir: Çevresiyle Dost Binalar

 
 

Kaynak


►waterstudio

Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.