elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini İçin Birleştiler

İspanyol enerji şirketleri dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinini İspanya'da üretmek için karar aldı.A- A+
04.12.2010 tarihli yazı 6145 kez okunmuştur.

İspanya'da bir grup enerji şirketi ve araştırma kuruluşunun oluşturduğu Azimut adlı bir girişim grubu, dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinini İspanya'da üretmeye karar verdi.

Gamesa'nın liderlik edeceği; Alstom, Acciona ve Iberdrola gibi 11 şirketin ve 22 araştırma grubunun katılacağı projede 2020 yılında, 15 MW kurulu güce ulaşabilecek dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinin üretilmesi ve türbinden elektrik üretiminin İspanya kıyılarında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Dört yıl sürmesi beklenen proje, İspanyol Sanayi ve İnovasyon Bakanlığına bağlı Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin onayını aldı. 25 milyon avro olacak projenin bütçesini grupta yer alan şirketler ortaklaşa karşılayacak.

Deniz üstü rüzgar tarlaları, karasal rüzgar tarlalarına karşı bir çok avantaja sahip, fakat teknik sorunlardan ve karasal rüzgar tarlalarına göre çok daha yüksek maliyetli yatırımlar olmalarından dolayı bu alana yapılan yatırımlar yetersiz kalıyor.
Proje ile birlikte, deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımlarının gelişmesine engel olan finansal ve teknolojik güçlükleri azaltılması ve bu alana yapılacak yatırımların daha da artırması hedefleniyor.

Bu sorunları gidermek için bir çok türbin üreticisi firma daha büyük türbinler üretmeye çalışıyor. Örneğin Alman türbin üreticisi Enercon 6 MW'lık bir türbin geliştirirken, REpower şirketinin 6.16 MW'lık türbini bulunuyor. Clipper Windpower şirketi ise 10 MW'lık bir model üzerinde çalışıyor.İlgili haber: Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Açıldı


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.